9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadczenie urlopowe

Ocena: 0
539

Sezon urlopowy w tym roku wygląda inaczej niż zwykle.

fot. pixabay.com/CC0

Pracownicy wykorzystują urlopy nie tylko w celu zaplanowanego wypoczynku od pracy. Jest to również forma wsparcia pracodawcy i utrzymania miejsc pracy. Nie zmienia to możliwości wypłaty świadczenia urlopowego. W 2020 r. kwota świadczenia urlopowego dla pracownika zatrudnionego na pełny etat wynosi maksymalnie 1550,26 zł. Od kwoty wypłaconego świadczenia pracodawca nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne pracowników – nalicza tylko podatek dochodowy od osób fizycznych. Pracownik z kolei nie musi wypełniać żadnego wniosku, nie ma również znaczenie wysokość dochodu pracownika ani jego rodziny.

Pracodawcy zatrudniający 1 stycznia mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub wypłacać świadczenie urlopowe. Pracodawcy nieobjęci układem zbiorowym pracy i niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania informacje w sprawie nietworzenia ZFŚS i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w styczniu, w sposób przyjęty w firmie.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Wysokość świadczenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Dla pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze świadczenie urlopowe to maksymalnie kwota 2067,01 zł.

Świadczenie pracodawca wypłaca każdemu pracownikowi, który korzysta w roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jest to świadczenie jednorazowe. Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie co najmniej 14 – dniowego urlopu wypoczynkowego.

Wysokość odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na świadczenie urlopowe wynosi 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego. W 2020 r. przy naliczaniu wysokości odpisu przyjmuje się wynagrodzenie w wysokości 4134,02 zł. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze kwota ta jest ustalana proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Pracodawca może zwiększyć odpis o 6,25 proc. na każdą zatrudnioną osobę, która ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ponadto odpis ten można zwiększyć o 6,25 proc. na każdego emeryta i rencistę objętego opieką socjalną. Pracodawcy, który zdecydowali się na prowadzenie zakładowego żłobka lub klubu dziecięcego, mogą zwiększyć odpis na ZFŚS na każdą zatrudnioną osobę pod warunkiem przeznaczenia całości tego zwiększenia na prowadzenie tego żłobka lub klubu dziecięcego o 7,5 proc. tego odpisu.

Idziemy nr 22 (762), 31 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter