11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozliczenie ze skarbówką

Ocena: 0
532

Z uwagi na sytuację panującą w Polsce i na świecie rozliczenie podatku po 30 kwietnia nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla podatników.

Co do zasady nie zmienił się termin na rozliczenie z urzędem skarbowym. Minął 30 kwietnia 2020 r. Jednak z uwagi na sytuację panującą w Polsce i na świecie rozliczenie podatku po 30 kwietnia nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla podatników. Będzie równoznaczne z wnioskiem o niepodleganie karze (tzw. czynny żal).

Rozwiązania te wynikają z tzw. ustawy antykryzysowej, zgodnie z którą złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do 31 maja 2020 r., jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 § 4 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2020 r. poz. 19). W takim przypadku organ nie wszczyna postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a wszczęte umarza.

Dzień 31 maja przypada w niedzielę, dlatego termin ten przesuwa się na poniedziałek, 1 czerwca, a wysłanie PIT w tym okresie nie narazi podatnika na postępowanie skarbowe i karę. Podatnik nie musi składać przy tym dodatkowych pism ani wyjaśnień do urzędu skarbowego. Z przepisów wynika także, iż urząd skarbowy zaniecha poboru odsetek za zwłokę naliczonych w okresie od 1 maja do 1 czerwca 2020 r., wynikających ze złożonych zeznań podatkowych PIT za 2019 r.

Oczywiście najlepiej z urzędem skarbowym rozliczyć się w terminie, czyli do 30 kwietnia. Niemniej nie można wykluczyć sytuacji, że podatnik z powodów niezależnych od niego nie mógł tego zrobić. Powinien jednak pamiętać, że 1 czerwca to ostateczny termin. Konsekwencja jest taka, że złożone zeznanie podatkowe, z którego wynika obowiązek zapłaty podatku, opłacony 2 czerwca spowoduje naliczenie odsetek za cały okres spóźnienia, czyli od 30 kwietnia, a nie 1 czerwca. Dodatkowo urząd skarbowy może nałożyć na podatnika karę za spóźnienie w zapłacie podatku. Jeżeli zaś podatnik ma zwrot podatku, to każdy dzień zwłoki w wysłaniu PIT elektronicznie wydłuża termin zwrotu pieniędzy – dla urzędu wynosi on 45 dni.

Wydłużenie terminu rozliczeń podatkowych w 2020 r. do 1 czerwca nie zmienia zasad rozliczenia w usłudze Twój e-PIT, który jest dostępny na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Z 30 kwietnia usługa Twój e-PIT rozliczy PIT-37 i PIT-38 oraz część PIT-36 podatników, którzy nie rozliczyli się wcześniej samodzielnie lub nie odrzucili przygotowanego zeznania podatkowego. Rozliczenia po 30 kwietnia nie można już zmieniać.

Po 1 czerwca ewentualne zmiany w złożonej deklaracji podatkowej będzie można korygować, lecz nie wszystkie ulgi i zwolnienia będą możliwe do zmiany, a korekta spowoduje wydłużenie oczekiwania na zwrot podatku.

Idziemy nr 19 (759), 10 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter