29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozliczenie z podatku

Ocena: 0
4090
Do końca kwietnia osoby zatrudnione muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym z dochodów, jakie uzyskały w 2011 roku. W deklaracji podatkowej należy uwzględnić wszystkie dochody za poprzedni rok.
Jeżeli zatem ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę, a równocześnie uzyskuje od innego płatnika wynagrodzenie z umowy zlecenia/dzieło, to musi w zeznaniu rocznym zsumować przychody z obydwu źródeł.

W tym roku ułatwieniem dla podatników i płatników podatku jest rezygnacja z jednego z numerów identyfikacyjnych. Do tej pory w kontaktach z urzędem skarbowym należało legitymować się zarówno numerem NIP, jak i PESEL. Teraz wystarczy wpisać numer PESEL. To wynik ubiegłorocznej nowelizacji przepisów, który z pewnością wyeliminuje część błędów w zeznaniach.

Do 31 stycznia pracodawcy mieli czas na przekazanie zbiorczej rocznej deklaracji o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) należnych za 2011 rok. To pierwszy etap rozliczenia za ubiegły rok. Płatnicy mają bowiem obowiązek z pobranych zaliczek na podatek rozliczyć się również z podatnikami. Do końca lutego powinni przekazać podatnikom informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11). Równocześnie taką samą informację przesyłają do urzędu skarbowego podatnika.

Obowiązek rozliczenia podatku za poprzedni rok ciąży na podatniku. Ma on na to czas do 30 kwietnia 2012 – w tym roku jest to poniedziałek. Zatem nawet jeżeli płatnik nie przekaże podatnikowi informacji PIT-11, nie oznacza to, że uzyskany dochód można pominąć w zeznaniu podatkowym. Konsekwencje nierozliczenia się z urzędem skarbowym poniesie bowiem przede wszystkim podatnik, którym ma obowiązek zsumować w zeznaniu wszystkie uzyskane dochody.

Co do zasady, każdy podatnik ma obowiązek indywidualnie rozliczyć się z uzyskanych w poprzednim roku dochodów. Od tej zasady są jednak nieliczne wyjątki, dotyczące małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Wspólnie rozliczyć się z uzyskanych w poprzednim roku podatkowym dochodów mogą małżonkowie, jeżeli przez cały ten rok między nimi istniała wspólność majątkowa oraz przez cały rok pozostawali w związku małżeńskim. Małżonkowie, aby skorzystać z tej formy rozliczenia, powinni złożyć wspólny wniosek w rocznym zeznaniu podatkowym. Zostaną oni na tej podstawie opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów. Należny podatek wylicza się na oboje małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów. W taki sam sposób rozliczyć może się małżonek, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo jeżeli pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Na preferencyjnych zasadach mogą również rozliczyć się rodzice oraz opiekunowie prawni samotnie wychowujący dzieci małoletnie, dzieci bez względu na ich wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, oraz dzieci do ukończenia 25. roku życia, które uczą się w szkołach lub szkołach wyższych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Z prawa do rozliczenia na preferencyjnych zasadach nie mogą jednak skorzystać ci, którzy wybrali jako formę opodatkowania podatek liniowy.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 6 (335), 5 lutego 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter