25 maja
środa
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozliczenie podatku

Ocena: 0
746

2 maja to ostatni dzień na rozliczenie z podatku za 2021 r.

fot.pixabay.com

Co do zasady podatnicy mogą skorzystać z przygotowanego w wersji elektronicznej rozliczenia w usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy sprawdzić przygotowane rozliczenie, uzupełnić o dodatkowe informacje oraz zatwierdzić. Podatnicy mogą też rozliczyć się tradycyjnie, wypełniając zeznanie podatkowe i składając je w urzędzie skarbowym. Jeżeli podatnik chce rozliczyć się inaczej niż przez Twój e-PIT, nie musi zeznania odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące jest to zeznanie, które podatnik złoży samodzielnie.

Podatnicy, którzy nie wejdą na stronę internetową i nie zaakceptują deklaracji, nie muszą się obawiać konsekwencji. Przygotowane rozliczenie zostanie przyjęte automatycznie. Trzeba jednak pamiętać, że urząd nie odliczy za nas wszystkich ulg i nie wykona takich operacji, jak preferencyjny sposób rozliczenia z małżonkiem albo rozliczenie z dzieckiem samotnego rodzica.

W zeznaniu podatkowym Twój e-PIT znajdą się dane podatnika z poprzedniego roku, tak będzie np. ze wskazaną organizacją pożytku publicznego. Jeżeli podatnik chce przeznaczyć jeden procent podatku na inną instytucję, może samodzielnie wpisać dane wybranej przez siebie organizacji.

Tak samo będzie z ulgą na dzieci. Jeżeli podatnik w PIT/O za 2020 r. wykazał ulgę na dzieci w pełnej wysokości za okres 12 miesięcy, ulga ta jest przeniesiona i przypisana temu podatnikowi. W pozostałych przypadkach kwota ulgi jest wskazywana przez podatnika.

Ulgi takie jak rehabilitacyjna, modernizacyjna czy na Internet albo darowizny podatnik powinien sam wskazać w zeznaniu. Tych rubryk nie wypełni za niego urząd skarbowy.

Każdy podatnik ma swój wypełniony formularz rozliczenia podatkowego. Jeżeli małżonkowie chcą rozliczyć się wspólnie, to rozliczenie przygotowane dla drugiego z małżonków zostanie automatycznie anulowane. Podatnik, który rozlicza się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, powinien wybrać właśnie tę formę rozliczenia.

Do 2 maja podatnik ma też czas na korektę złożonego albo zaakceptowanego zeznania podatkowego. Jeżeli podatnik zapomniał skorzystać z ulgi albo chce zmienić sposób rozliczenia, może też doliczyć przychody, które nie były ujęte w zeznaniu podatkowym. Poprzez usługę Twój e-PIT można złożyć korektę zeznania bez względu na to, czy zeznanie było złożone poprzez Twój e-PIT czy w innej formie – elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo.

Korzystając z usługi Twój e-PIT, podatnik będzie mieć dostęp do zeznań podatkowych złożonych za rok poprzedni, w tym złożonych w formie papierowej i elektronicznej.

Podatnicy nie otrzymują powiadomień o przygotowanym zeznaniu PIT. Muszą samodzielnie zalogować się na stronę internetową. Można zrobić to na trzy sposoby: przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną), przez aplikację mObywatel albo po prostu danymi podatkowymi.

Idziemy nr 18 (861), 01 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Środa, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia dowolne: św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, św. Grzegorza VII, papieża, św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy, św. Magdaleny Zofii Barat, dziewicy
Ja będę prosił Ojca, a da wam innego Parakleta,
aby z wami był na zawsze.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,12-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter