28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozliczenie małżonków i samotnych rodziców

Ocena: 0
1374

Co do zasady każdy podatnik podlega odrębnemu opodatkowaniu ze swoich przychodów.

Fot. pxhere.com / CC0

Co do zasady każdy podatnik podlega odrębnemu opodatkowaniu ze swoich przychodów. Ze wspólnego rozliczenia mogą jednak skorzystać małżonkowie i samotni rodzice po spełnieniu określonych warunków. Jest to wykluczone, gdy chociażby jeden z małżonków albo rodzic rozlicza się na zasadzie ryczałtu, płaci podatek liniowy. Wniosek o wspólne rozliczenie za 2018 r. musi być złożony do 30 kwietnia 2019 r.

Podlegający obowiązkowi podatkowemu małżonkowie, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa i którzy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowym, mogą być, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot składek. W tym przypadku podatek ustala się na oboje małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Wniosek o wspólne rozliczenie może złożyć jeden z małżonków.

Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Równiez taki, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 r.

Z kolei ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem może skorzystać rodzic lub opiekun prawny będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Warunkiem takiego rozliczenia jest to, że rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci małoletnie albo dzieci bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, albo dzieci do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkole, które jednocześnie w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych w kwocie nieprzekraczającej kwoty wolnej od podatku. Do skorzystania z ulgi na dziecko w przypadku, gdy dzieci są pełnoletnie, bez znaczenia pozostaje to, z kim dziecko zamieszkuje, z którym z rodziców ma bliższy kontakt, kto wcześniej sprawował wobec niego władzę rodzicielską oraz kto ewentualnie faktycznie opiekuje się pełnoletnim dzieckiem. Znaczenie z punktu widzenia analizowanych przepisów ma natomiast to, czy rodzic wykonuje obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletniego dziecka (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 21 marca 2018 r., I SA/Bk 1734/17). Podatek w tym przypadku jest naliczany w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.

Idziemy nr 16 (705), 21 kwiecień 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter