17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Roczny limit IKE/IKZE

Ocena: 0
3126

Wpłaty na IKZE, w ramach rocznego limitu, podatnik może odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

fot. Pixabay, CC0

Wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) w 2018 r. wynosi 5331,60 zł. Limit wpłat na 2019 r. to 5718,00 zł. Natomiast wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w 2018 r. wynosi 13 tys. 329,00 zł. Limit wpłat na 2019 r. wynosi 14 tys. 295,00 zł.

Osoby, które zdecydują się w ten sposób oszczędzać na przyszłą emeryturę, mają prawo m.in. do korzyści podatkowych. Wpłaty na IKZE, w ramach rocznego limitu, podatnik może odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z kolei odsetki od środków wypłacanych z IKE i IKZE mogą być zwolnione z podatku Belki od zysków kapitałowych.

W zeznaniu rocznym składanym w urzędzie skarbowym (PIT), podatnik odlicza od dochodu wpłaty na konto IKZE dokonane przez podatnika w roku podatkowym. Od dochodu podatnik może odliczyć kwotę faktycznie wpłaconą na IKZE do wysokości rocznego limitu. Odlicza od dochodu kwotę wypłaconą z IKZE podatnik, jeżeli wypłata środków z IKZE nastąpi na wniosek oszczędzającego, który ukończył 65 lat, o ile wpłacał na IKZE przez co najmniej pięć lat kalendarzowych. Od środków wypłaconych w ten sposób podatnik ma obowiązek naliczyć 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Wypłaty z konta IKZE nie są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

Wcześniejsza wypłata środków przed ukończeniem 65 lat lub przed co najmniej pięcioletnim okresem wpłacania jest równoznaczna z opodatkowaniem pełnej wypłaconej kwoty w zeznaniu rocznym. Z konta IKZE nie można wycofać części zgromadzonych środków a części pozostawić na tym koncie. Wypłaca się pełną kwotę zgromadzonych środków. Z kolei z konta IKE można wypłacić tylko wszystkie środki. Bez opodatkowania można przenieść pieniądze zgromadzone na IKZE tylko do innej instytucji finansowej prowadzącej IKZE, z którą oszczędzający zawarł umowę o prowadzenie IKZE. Pieniędzy z IKZE nie można natomiast przenieść pieniędzy na IKE lub do PPE.

Środki gromadzone na koncie IKE są zwolnione z podatku dochodowego w granicach limitu. Warunkiem jest jednak gromadzenie tych środków na jednym koncie IKE. Dodatkowym warunkiem zwolnienia środków IKE z podatku jest niewypłacanie pieniędzy z IKE przed ukończeniem przez oszczędzającego 60 lat lub 55 lat. Dodatkowo oprócz limitu wieku do zwolnienia muszą być spełnione trzy warunki: wpłata na IKE następowała przynajmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych; wartość wpłaty wynosi ponad połowę wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, podatnik zapłaci 19-procentowy podatek od odsetek od wypłacanych z IKE pieniędzy.


Idziemy nr 50 (688), 16 grudnia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)