10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rejestracja pojazdów

Ocena: 0
771

Od 1 stycznia 2020 r. właściciel nienowego pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma obowiązek zarejestrować pojazd na terytorium RP

fot.pixabay.com/CC0

Od 1 stycznia 2020 r. właściciel nienowego pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma obowiązek zarejestrować pojazd na terytorium RP w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Istotny jest dzień dotarcia pojazdu do Polski.

Właściciel pojazdu zarejestrowanego ma również obowiązek zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego, wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Osoba, która sprzedaje samochód, w terminie 30 dni powinna zgłosić w wydziale komunikacji transakcję, przedstawiając dokumenty: umowę, fakturę, darowiznę. Sprzedaż powinni zgłosić także pośrednicy, w tym firmy, które sprzedają auto kolejnemu nabywcy. Ten sam obowiązek zgłoszenia zakupu pojazdu dotyczy kupujących, którzy dodatkowo powinni pojazd zarejestrować.

Kto, będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii nie rejestruje pojazdu na terytorium Polski, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł. Takiej samej karze podlega właściciel pojazdu zarejestrowanego na terytorium Polski, który nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Kary są nakładane w drodze decyzji administracyjnej. Nakłada je starosta; stanowią dochód powiatu.

Posiadacz pojazdu ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Jednocześnie wprowadzenie pojazdu mechanicznego do ruchu stanowi ostateczny termin zawarcia umowy ubezpieczenia w każdym przypadku.

Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie jest obowiązana wnieść opłatę. Wysokość opłaty, obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi w ubezpieczeniu OC posiadaczy samochodów osobowych równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie spełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia, wysokość opłaty jest uzależniona od okresu pozostawania tego posiadacza bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym. Opłata ta wynosi 20 proc. w przypadku, gdy okres ten nie przekracza trzech dni; 50 proc. – gdy okres ten nie przekracza 14 dni; oraz 100 proc. – gdy przekracza 14 dni. Opłata za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego jest wnoszona na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Idziemy nr 08 (748), 23 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter