29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyjęcie i odrzucenie spadku

Ocena: 1.8
1632

Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) bądź też spadek odrzucić.

fot. pixabay

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie sześciu miesięcy jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Odrzucenie spadku oznacza rezygnację ze spadku z mocą od daty otwarcia spadku, a zatem odrzucający nie nabywa żadnych aktywów ani pasywów składających się na spadek.

Oświadczenie co do przyjęcia albo odrzucenia spadku dotyczy zarówno dziedziczenia z ustawy, jak i dziedziczenia na podstawie testamentu. Dla każdego spadkobiercy termin na złożenie oświadczenia może być inny. Na przykład spadkobierca, który dowiedział się o istnieniu testamentu i fakcie powołania go do dziedziczenia, ma sześciomiesięczny termin na złożenie oświadczenia (od tej daty – uzyskania informacji o spadku).

Nie każdy spadkobierca ma wiedzę na temat stanu majątku zmarłego. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zmarłym jest mąż, który wspólnie z żoną prowadził gospodarstwo domowe i wspólnie podejmował decyzje w sprawach majątkowych. Żona zmarłego nie będzie miała problemu z podjęciem decyzji o sposobie przyjęcia albo nawet o odrzuceniu spadku, ponieważ zna sytuację zmarłego. W przypadku dorosłych dzieci zwykle sytuacja również jest prosta, jeżeli utrzymują relacje z rodzicami i wspierają ich w podejmowaniu decyzji. Za spadkobierców, którzy są dziećmi zmarłego, ale nie są jeszcze pełnoletni, zgodę na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku i jego sposobie albo wręcz odrzuceniu spadku, wyrazi sąd opiekuńczy. Zatem ich interesy również są zabezpieczone.

Wiedza o sytuacji majątkowej zmarłego nie jest już tak oczywista w przypadku dzieci rodziców rozwiedzionych, które nie utrzymywały kontaktu ze zmarłym. Podobnie może być z innymi spadkobiercami, którzy nie utrzymują bliskich kontaktów ze zmarłym, a zostali powołani do spadku czy to z ustawy, czy na podstawie testamentu.

Zmiana kodeksu cywilnego, która weszła w życie 18 października 2015 r., odwróciła sytuację spadkobierców oraz ich ewentualnych wierzycieli. Spadkobierca może przyjąć spadek wprost z wszystkimi aktywami i pasywami, może też przyjąć spadek do wysokości jego aktywów. Przed zmianą brak oświadczenia spadkobiercy w terminie sześciu miesięcy powodował przyjęcie spadku wprost, a więc zarówno co do aktywów, ale i w sposób nieograniczony co do długów spadkodawcy. Zmiana Kodeksu cywilnego poczytuje brak aktywności spadkobiercy jako przyjęcie spadku tylko co do wysokości aktywów.

Idziemy nr 38 (881), 18 września 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter