9 marca
wtorek
Franciszki, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podatek za 2020 rok

Ocena: 0
610

Od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl jest dostępne zeznanie podatkowe za 2020 r. dla każdego podatnika.

fot.pixabay.com / CC0

Od tego dnia podatnicy mogą składać swoje zeznania podatkowe za 2020 r. poprzez akceptację wypełnionego zeznania albo jego uaktualnienie.

Podatnicy otrzymają możliwość rozliczenia się z podatku za poprzedni rok w formie elektronicznej, bez wizyty w urzędzie skarbowym. Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Oczywiście stary sposób rozliczania podatków jest aktualny. PIT można samodzielnie wypełnić na formularzu z urzędu skarbowego albo wydrukowanym i złożyć osobiście lub wysłać pocztą, można też skorzystać z możliwości elektronicznego przesłania PIT poprzez e-Deklaracje. Ważne, żeby PIT trafił do urzędu skarbowego do 30 kwietnia (w 2021 r. przypada w piątek).

Jeżeli skorzystamy z zeznania podatkowego na stronie, to jest ono wypełnione dla każdego podatnika indywidualnie. Tak będzie, nawet jeżeli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem, a także wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Przy rozliczeniu wspólnym deklaracja współmałżonka zostanie automatycznie anulowana.

W rozliczeniu na stronie podatki.gov.pl podatnik ma automatycznie wskazaną organizację pożytku publicznego (OPP), której przekazał 1 procent swojego podatku w roku ubiegłym. Dane wybranej organizacji pojawią się w rozliczeniu, jeżeli konkretna OPP nadal znajduje się w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1 procenta podatku należnego. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście podatnik może zmienić dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.

Oczywiście za pośrednictwem strony internetowej można skorzystać również z innych przysługujących odliczeń, np. ulgi prorodzinnej czy ulgi termomodernizacyjnej albo odliczenia darowizn, ulgi rehabilitacyjnej.

Podatnik po wprowadzeniu zmian, np. rozliczeniu ulg, zmianie OPP czy numeru rachunku bankowego, musi je zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie do 30 kwietnia 2020 r. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową.

Poprzez internet (usługę e-PIT) podatnik ma możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego, i to bez względu na to, czy składając zeznanie, skorzystał z usługi Twój e-PIT, czy złożył je w innej formie – elektronicznie przez system e-Deklaracje lub papierowo.

Złożenie PIT-u za pośrednictwem strony internetowej to również szybszy zwrot nadpłaty podatku. Podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania.

Idziemy nr 07 (798), 14 lutego 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 marca

Wtorek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Franciszki Rzymianki, zakonnicy
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 18, 21-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. Świętej Trójcy (ul. Solec 61, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter