29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opłaty za śmieci

Ocena: 5
711

Problem wysokich opłat za śmieci doczekał się zmian ustawowych.

fot.pixabay.com

Zmieni się przede wszystkim sposób liczenia powierzchni lokalu mieszkalnego oraz będzie obowiązywał limit wysokości opłat naliczanych od zużycia wody.

Tak jak do tej pory, to gmina będzie wybierała sposób naliczania wysokości opłat za śmieci albo od powierzchni lokalu, albo ilości zużytej wody, albo liczby mieszkańców.

Od 1 stycznia 2022 r. mieszkańcy, którzy ponoszą opłaty za śmieci naliczane od ilości zużytej wody, będą nadal je opłacać, jednak maksymalna wysokość opłaty będzie limitowana. W przypadku wyboru metody

naliczania opłaty od ilości zużytej wody opłata nie może wynosić więcej niż 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem – za gospodarstwo domowe. Wyznaczenie górnej granicy pozwoli uniknąć nieproporcjonalnie dużego obciążania mieszkańców opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Ustawa przewiduje również możliwość obniżenia ponoszonych opłat za odbiór i gospodarowanie odpadami mieszkańców bloków. Rozliczenie może być w formie indywidualnego rozliczania mieszkańców bloku i przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku selektywnego zbierania odpadów. Z kolei nieruchomości niezamieszkałe mogą zostać wyłączone z gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, jeżeli

rada gminy podejmie taką uchwałę.

Doprecyzowano sposób naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku naliczania opłaty od powierzchni lokalu mieszkalnego. Uszczegółowiono, że opłata powinna być ponoszona od powierzchni użytkowej lokalu. Obecnie istnieją rozbieżności, w jaki sposób wyliczać powierzchnię lokalu.

Od 2022 r. zmieni się sposób naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, jeżeli nieruchomości będą objęte gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Opłata powinna być naliczana za rok od każdego domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

W przypadku gdy deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie zawierała wskazanie okresów korzystania z tych nieruchomości, właściciel nieruchomości będzie ponosił opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, w których wskazał okresy korzystania z nieruchomości.

Jak w praktyce będą kształtowały się opłaty i sposób ich ustalania, zależy w dużej mierze od możliwości i od decyzji podjętych przez poszczególne rady gmin bądź związki gmin. Dla gospodarstw domowych najistotniejsze znaczenie niewątpliwie mają kwestie ustalenia maksymalnej wysokości opłat naliczanych od zużycia wody czy jednolite obliczanie powierzchni lokalu mieszkalnego.

Idziemy nr 37 (828), 12 września 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter