29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obowiązki kierowców i pieszych

Ocena: 0
843

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca br., przyznają pierwszeństwo pieszym, którzy przechodzą przez drogę. Nie mogą oni jednak zapominać o ostrożności związanej z ruchem pojazdów po jezdni.

fot. pexels

Co do zasady na terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 50 km/h. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca br., przyznają pierwszeństwo pieszym, którzy przechodzą przez drogę. Nie mogą oni jednak zapominać o ostrożności związanej z ruchem pojazdów po jezdni.

Zgodnie z nowelizacją prędkość 50 km/h dotyczy pojazdów poruszających się po terenie zabudowanym przez całą dobę. Dotychczas była uzależniona od tego, w jakich godzinach poruszał się pojazd. Pomiędzy 23.00 a 5.00 prędkość ta wynosiła 60 km/h. Dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania jak dotychczas wynosi 20 km/h.

Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejścia dla pieszych. Od 1 czerwca przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.

Nowe przepisy regulują również zasady ruchu na drogach szybkiego ruchu. Kierowca podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Idziemy nr 23 (814), 06 czerwca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter