24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nietrzeźwy kierowca

Ocena: 0
3030
Każda osoba, która siada za kierownicę po użyciu alkoholu lub po użyciu innego środka odurzającego, popełnia wykroczenie. Nie ma znaczenia, czy kierowca spowodował wypadek oraz jaki jest rodzaj drogi, którą się porusza; nie musi to być droga publiczna, krajowa czy lokalna. Stan „po użyciu alkoholu” określa ustawa i oznacza, że stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,2 promila albo 0,1 mg w wydychanym powietrzu. Natomiast rozporządzenie Ministra Zdrowia określa rodzaje środków odurzających. Są tam m.in.: amfetamina i marihuana, leki zapisywane jako środki uspokajające i przeciwbólowe, np. relanium zawierające benzodiazepiny.

Wykroczenie to zagrożone jest karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych, a sąd w takim przypadku orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Wykroczeniem jest również kierowanie w takim stanie pojazdem niemechanicznym, np. rowerem na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania.

Natomiast prowadzenie pojazdu w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym wstanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Kierowanie pojazdem innym niż pojazd mechaniczny, ale na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania w takim stanie, również jest przestępstwem. Stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu.

Jeżeli następstwem prowadzenia pojazdu wstanie nietrzeźwości było spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju przez sprawcę wypadku.

Stan po użyciu alkoholu musi zostać udowodniony np. badaniem alkomatem. Taki wymóg określa ustawa o ruchu drogowym, zgodnie z którą badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Takie badanie przeprowadza policja albo straż miejska w trakcie kontroli drogowej kierowcy. Jeżeli natomiast badaniu poddawany jest uczestnik wypadku, w wyniku którego zginęła osoba lub jest osoba ranna, to uczestnik wypadku ma prawo żądać dodatkowo przeprowadzenia badania krwi lub moczu.

Jeżeli kierowca nie zgadza się z wynikiem przeprowadzonego badania na trzeźwość, powinien żądać przeprowadzenia ponownego badania np. przez pobranie krwi. Wynik badania krwi potwierdzi lub zaprzeczy obecności alkoholu we krwi. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań nie jest możliwe, aby u osoby, która nie spożywała napojów alkoholowych, stężenie alkoholu osiągnęło stan 0,3 promila.

Przestępstwem lub wykroczeniem jest zatem kierowanie po spożyciu alkoholu nie tylko samochodem. Są nimi również kierowanie maszynami rolniczymi, motocyklami, lokomotywami kolejowymi, samolotami, helikopterami, statkami wodnymi, tramwajami czy trolejbusami. Natomiast niemechaniczne pojazdy to np. zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce.


Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 27 (356), 1 lipca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter