19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nieodpłatna pomoc prawna

Ocena: 0
203

Na terenie każdego powiatu funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.

Adwokaci i radcowie prawni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikanci adwokaccy lub radcowscy – udzielają w tych punktach porad osobom będącym w szczególnej sytuacji życiowej.

O pomoc prawną mogą występować osoby, które w ostatnich 12 miesiącach otrzymały świadczenie z pomocy społecznej, posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny, będące kombatantami, weteranami, które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat, które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty, a także kobiety w ciąży.

Osoba uprawniona do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej przed jej uzyskaniem składa pisemne oświadczenie, że nie wydano wobec niej decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia. Jednocześnie osobie, której sytuacja wymaga niezwłocznego uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej w przypadku sytuacji kryzysowej lub zdarzenia losowego, nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana na podstawie pisemnego oświadczenia, że jest ona uprawniona do jej uzyskania, a z uwagi na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe nie jest w stanie przedstawić dokumentów.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje cztery kategorie spraw. Po pierwsze poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach. Druga kategoria spraw to wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego. Trzecia kategoria spraw polega na udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym. Czwarty rodzaj spraw obejmuje sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Nieodpłatnej pomocy prawnej nie uzyska się w trzech kategoriach spraw. Po pierwsze – podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po drugie – spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, a po trzecie – spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Każdy powiat na swojej stronie internetowej powinien mieć wykaz punktów, w których jest świadczona niepodatna pomoc prawna. Informację uzyskać z pewnością można również w informacji urzędu albo na stronach internetowych zajmujących się działalnością pro bono w tym zakresie.

Idziemy nr 22 (608), 28 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter