28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko dla alergików

Ocena: 0
1845

Okazało się, że bliska osoba z rodziny ma alergię na gluten.

fot. Hanna Michniewicz / Idziemy

Okazało się, że bliska osoba z rodziny ma alergię na gluten. Od tej pory na każdym spotkaniu, które organizujemy, musi pojawić się ciasto bezglutenowe. Dotychczas nie miałam doświadczenia w robieniu takich wypieków. Na początek zdecydowałam się na najłatwiejsze rozwiązanie, czyli sernik upieczony bez spodu, jedynie z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Zrobiłam też szarlotkę z kaszy jaglanej, która jest bardzo smaczna, ale już kilka godzin po upieczeniu traci swoje walory. Marzyło mi się, by upiec zwykłe ciasto ucierane z owocami. Postanowiłam przetestować kilka różnych mąk, by sprawdzić, która z nich jest w stanie najlepiej zastąpić mąkę pszenną.

Zanim zdecydujemy się na zakup którejś z mąk bezglutenowych, powinniśmy poznać ich właściwości i zasady tworzenia mieszanek – bo jeśli upieczemy ciasto na bazie tylko jednej mąki, może się to skończyć porażką. Na pewno warto zaopatrzyć się w tak zwane mąki bazowe: ryżową, jaglaną i owsianą (należy do nich także gryczana, jednak rzadko stosuje się ją do słodkich wypieków). Każdą z nich można zrobić samemu, mieląc w młynku ryż, kaszę czy płatki. Kaszę jaglaną warto uprażyć na patelni przed zmieleniem, by pozbyć się goryczki.

Do mąki bazowej należy dodać trochę mąki o właściwościach sklejających: ziemniaczanej lub kukurydzianej – dzięki nim ciasto nie będzie się rozpadać ani kruszyć. Są także mąki z roślin strączkowych (z soi lub ciecierzycy) oraz z orzechów, migdałów i kokosa – one również nie powinny stanowić podstawy wypieku, a jedynie dodatek.

W ramach eksperymentu upiekłam cztery rodzaje ciast: do pierwszego dodałam mąkę ryżową, jaglaną i kukurydzianą, do drugiego owsianą i kukurydzianą, do trzeciego jaglaną i ziemniaczaną, a do czwartego mąkę ryżową i ziemniaczaną. Wszystkie wypieki bardzo nam smakowały, nie różniły się szczególnie od tych z mąki pszennej. Ciasto zawierające większość mąki ryżowej było najbardziej gęste i zbite, a z kolei ciasto jaglane najbardziej rozpływało się w ustach i miało luźną konsystencję. Najlepsze efekty dało połączenie kilku rodzajów mąk. Na pewno jeszcze nie raz będę próbować różnych domowych mieszanek!

CIASTO RYŻOWO-JAGLANE

Składniki: ½ szkl. mąki ryżowej | ½ szkl. mąki jaglanej | ¼ szkl. mąki kukurydzianej | 4 jaja | 7 łyżek oleju | 1 łyżeczka proszku do pieczenia | ½ szkl. ksylitolu (lub cukru) | 1 łyżeczka soku z cytryny | 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego | 300 g truskawek (lub innych owoców).

Sposób przygotowania: Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na pianę, a żółtka zmiksować z mąką, proszkiem do pieczenia, cukrem lub ksylitolem, sokiem z cytryny, ekstraktem i olejem. Na koniec dodać pianę z białek i wymieszać. Część truskawek pokroić drobno i dodać do masy. Drugą część pokroić na połówki i ułożyć na wierzchu ciasta. Piec w temperaturze 180 stopni ok. 40 minut. By uniknąć zakalca, można na początku włączyć termoobieg na 10-15 minut. Gdyby ciasto za bardzo przyrumieniło się z góry, włączyć tryb grzania tylko od dołu lub przykryć foremkę papierem do pieczenia.

 

Idziemy nr 27 (716), 7 lipiec 2019 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter