18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Monitor i okulary

Ocena: 0
459

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować pracownika o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy z monitorem, mówi rozporządzenie z zakresu BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie okularów korekcyjnych dla osób wykonujących pracę przy komputerze. Za pracownika, któremu należy zapewnić okulary, uważa się każdą osobę zatrudnioną, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Pracodawca, który zatrudnia pracowników przy monitorach, ma obowiązek zapewnić łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora z innymi rodzajami prac, nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała. Czas nieprzerwanej pracy przed monitorem nie powinien przekraczać godziny, a po każdej godzinie takiej pracy przysługuje pracownikowi co najmniej pięciominutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Oprócz pracy przemiennej lub przerw pracownicy zatrudnieni na stanowiskach z monitorami ekranowymi muszą mieć zapewnioną przez pracodawcę profilaktyczną opiekę zdrowotną. Z opieką profilaktyczną wiąże się zapewnienie okularów korygujących wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza medycyny pracy. Wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej powinny wykazać potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora.

Kodeks pracy i rozporządzenie nie określają kwoty refundacji. Musi ona jednak pokryć wydatek na okulary zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Zwykle pracodawcy wskazują maksymalną kwotę refundacji za oprawki oraz szkła korygujące; kwoty te powinny uwzględniać ceny rynkowe obowiązujące w miejscowych zakładach optycznych. To przepisy wewnętrzne obowiązujące u pracodawcy wskazują tryb zwrotu za okulary, kwotę refundacji, częstotliwość ubiegania się o dofinansowanie. Określają je np. regulaminy wynagradzania, zarządzenia czy uchwały obowiązujące u pracodawcy. Kwota dofinansowania powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, które spełniają podstawowe standardy, oraz koszt robocizny.

Z reguły pracodawca dofinansowuje koszt okularów na podstawie zaświadczenia lekarskiego (wydanego w wyniku badań profilaktycznych) o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok i dokumentu zakupu, np. faktury. Pracownik ma prawo do dofinansowania zakupu okularów korygujących wzrok bez względu na to, jak długo pracuje u danego pracodawcy.

Idziemy nr 23 (609), 4 czerwca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter