23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mandat od straży miejskiej

Ocena: 0
5255
Kontrole ruchu drogowego, w tym kontrolę z użyciem fotoradaru, mogą przeprowadzać również strażnicy miejscy lub gminni. Mogą ich dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym. Wyłączone z kontroli przez strażników są natomiast autostrady i drogi ekspresowe.

Strażnicy mogą używać do kontroli ruchu drogowego przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe fotoradarów, z tym że w przypadku używania urządzenia zainstalowanego w pojeździe pojazd ten nie może znajdować się w ruchu w czasie pracy urządzenia. Jednak miejsce przeprowadzanych kontroli musi być oznakowane, a kontrole musza być przeprowadzane w określonym czasie. Warunki te poprzedza uzgodnienie z właściwym miejscowo komendantem powiatowym albo miejskim lub komendantem stołecznym policji. Właściwy komendant wydaje również upoważnienie strażnikowi do wykonywania kontroli ruchu drogowego.

Nie każdy strażnik może przeprowadzać kontrolę, musi ukończyć wcześniej odpowiednie szkolenie. Zatem przy kontroli polegającej na zatrzymaniu samochodu warto wylegitymować strażnika, który musi być w mundurze. Można go zapytać o uprawnienie do przeprowadzenia kontroli, czyli szkolenie, oraz upoważnienie wydane przez komendanta.

Lokalizację fotoradaru powinien każdorazowo poprzedzać znak drogowy informujący o kontroli prędkości fotoradarem. Natomiast w sytuacji, gdy kierowca pojazdu nie przyjmie mandatu albo właściciel otrzyma informacje ze straży o przeprowadzonej kontroli, sprawy nie przekazuje się do sądu, jeżeli dotyczy ona naruszenia polegającego na przekroczeniu przez kierowcę dopuszczalnej prędkości o 10 lub mniej km/h.

Strażników dokonujących kontroli ruchu drogowego obowiązują określone zasady ich przeprowadzania. Po pierwsze, fotoradar – znajdujący się na poboczu albo w samochodzie – musi być umieszczony na drodze w sposób niepowodujący utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom, a w miarę możliwości urządzenie i pojazd powinny być umieszczone poza jezdnią i poboczem. Po drugie, fotoradar nie może być umieszczony w odległości mniejszej niż 500 m od innego fotoradaru zlokalizowanego na tej samej drodze i dokonującego pomiarów prędkości w tym samym kierunku ruchu, chyba że na odcinku tym jest skrzyżowanie. Po trzecie, odcinek lub miejsce wykonywania kontroli powinno być oznakowane znakiem drogowym, zgodnie z przepisami o znakach i sygnałach drogowych oraz warunkach technicznych dla znaków, sygnałów drogowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

W przypadku, gdy przekroczenie prędkości zostanie udokumentowane, kierowca może przyjąć mandat i otrzymać punkty karne. Jeżeli kontrola została przeprowadzana automatycznie przez wydruk z fotoradaru, to właściciel pojazdu powinien natomiast na żądanie straży wskazać osobę kierującą pojazdem, co może być trudne po upływie dłuższego czasu. Może również odmówić przyjęcia mandatu i wskazania osoby kierującej, a wtedy sprawa trafi do sądu, jeżeli zarejestrowane przekroczenie wyniosło powyżej 10 km/h. Postępowanie będzie toczyło się w oparciu o kodeks wykroczeń.


Edyta Pisarczyk
Idziemy nr 24 (353), 10 czerwca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter