16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mama przy komputerze

Ocena: 0
259

Od 1 maja praca przy komputerze kobiety w ciąży maksymalnie może wynosić osiem godzin na dobę.

Czas spędzony przy monitorze jednorazowo nie może przekraczać 50 minut, po tym czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Do 30 kwietnia norma ta wynosiła cztery godziny na dobę. Zmiana przepisów jest uzasadniana tym, że poprawiła się też jakość sprzętu, w szczególności monitorów. Nie mają one już tak negatywnego wpływu na zdrowie pracownika jak kilkanaście lub nawet kilka lat temu. Zakaz pracy przed monitorem powyżej czterech godzin dziennie był kłopotliwy dla pracodawców choćby ze względu na to, że praca wielu osób w całości jest wykonywana przy użyciu sprzętu elektronicznego.

Matki w ciąży i karmiące nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią. Są to różnego rodzaju prace, monitory ekranowe to tylko jeden z rodzajów prac. Warto wspomnieć np. o zakazie ręcznego podnoszenia i przenoszenia przedmiotów o masie przekraczającej 3 kg.

Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią do pracy zabronionej, bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Przy pozostałych pracach, innych niż zabronione, ma obowiązek dostosować warunki pracy do wymagań określonych w tych przepisach lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Zasada ta ma zastosowanie do pracodawcy w przypadku, gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę wciąży lub karmiącą dziecko piersią wynikają z orzeczenia lekarskiego.

Jeżeli zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy. W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Po ustaniu przyczyn uzasadniających przeniesienie pracownicy do innej pracy, skrócenie jej czasu pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownicę przy pracy i w wymiarze czasu pracy określonych w umowie o pracę.

Nieprzestrzeganie tych zasad i niezapełnienie np. dziesięciominutowej przerwy po każdej godzinie pracy przed monitorem jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowników, które jest zagrożone karą grzywny.

Idziemy nr 21 (607), 21 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter