21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Księga wieczysta daną osobową

Ocena: 0
549

Dane osobowe oznaczają wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej

fot.pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu do wyroku z 5.05.2021 r. (sygn. akt: II SA/Wa 2222/20) stwierdził, że Główny Geodeta Kraju nie miał podstaw prawnych do ujawniania numerów ksiąg wieczystych w serwisie Geoportal 2 i umyślnie naruszał przepisy o ochronie danych osobowych.

Dane osobowe oznaczają wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”). Możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników, określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej.

Jak stwierdził sąd, zakres ujawnianych w księdze wieczystej danych osób fizycznych obejmuje m.in. imiona, nazwiska, imiona rodziców, numery PESEL, adresy nieruchomości. Na tej podstawie stwierdził, że podane do publicznej wiadomości (na portalu Geoportal 2) numery ksiąg wieczystych pozwalają na identyfikację osób, których dane zawarte są w księdze wieczystej.

Zdaniem sądu nie ulega wątpliwości, że posiadanie informacji o numerze księgi wieczystej pozwala w sposób łatwy i prosty uzyskać dostęp do danych podmiotowych osób ujawnionych w księgach wieczystych. Uzyskanie wglądu do danych osobowych zawartych w treści księgi wieczystej wymaga bowiem od osób dysponujących tym numerem posiadania wyłącznie dostępu do dedykowanego systemu informatycznego, a nie posiadania specjalnych uprawnień. Do uzyskania danych osobowych wystarczy jedynie komputer podłączony do internetu.

W kwestii numerów ksiąg wieczystych jako danych osobowych wypowiadał się również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26.09.2018 r. (sygn. akt I OSK 11/17). „(…) Ubieganie się o uzyskanie z ewidencji gruntów i budynków danych dotyczących oznaczenia księgi wieczystej ma na celu nie pozyskanie «zbioru oznaczonych cyfr i znaków», ale ma na celu pozyskanie danych podmiotowych dotyczących właściciela nieruchomości, które w prosty sposób można pozyskać dysponując «zbiorem oznaczonych cyfr i znaków», czyli oznaczeniem księgi wieczystej (…)”.

Jak uzasadnia sąd: „(…) nie ma bowiem wątpliwości, że samo posiadanie oznaczenia księgi wieczystej umożliwia w sposób łatwy i prosty, niewymagający nadmiernych kosztów, czasu ani szczególnych działań, na dostęp do danych podmiotowych osób ujawnionych w księgach wieczystych (…)”.

W kolejnym już orzeczeniu sąd administracyjny uznał, że numer księgi wieczystej jest daną osobową, ponieważ pozwala łatwo zidentyfikować właściciela nieruchomości.

Idziemy nr 30 (821), 25 lipca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter