29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koszty autorskie

Ocena: 0
734

15 września 2020 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr DD3.8201.2018 w sprawie zastosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego.

fot.pixabay.com/CC0

Koszty w tej wysokości przysługują twórcom zarówno z tytułu korzystania przez nich z praw autorskich, jak i rozporządzania tymi prawami. Wysokość kosztów uzyskania przychodów jest ograniczona limitem (kwotą 85 528,00 zł).

Minister Finansów stwierdził, że norma zawarta w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT stanowi lex specialisw stosunku do zasady ogólnej ustalania kosztów uzyskania przychodów. Zatem tylko w sytuacji, gdy jednoznacznie zostanie ustalone, że dany przychód objęty jest przedmiotem prawa autorskiego, możliwe jest zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (por. wyrok NSA z 26 kwietnia 2017 r. sygn. akt II FSK 3865/14).

Zgodnie z interpretacją dla potraktowania wynagrodzenia jako honorarium i zastosowania wobec niego 50 proc. kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest spełnienie łącznie trzech warunków. Pierwszy z nich to powstanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego, warunkujący korzystanie przez twórcę z praw autorskich i umożliwiający rozporządzanie majątkowym prawem autorskim do utworu. Po drugie dysponowanie obiektywnymi dowodami potwierdzającymi powstanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego. Po trzecie wyraźne wyodrębnienie honorarium od innych składników wynagrodzenia, przy czym warunek ten nie obejmuje wskazanych w interpretacji przypadków, w których 50-procentowe koszty uzyskania przychodów można stosować do całości wynagrodzenia twórcy.

Przedmiotem prawa autorskiego (przysługującego twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej) jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.

Utwór może powstać w ramach stosunku pracy czy umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia lub o dzieło). Wynagrodzenie uzyskane z tych umów może stanowić honorarium autorskie, do którego przysługują 50-procentowe koszty uzyskania przychodów.

Z kolei dla potraktowania części wynagrodzenia jako honorarium autorskiego i zastosowania wobec niego 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów jest niezbędne spełnienie łącznie trzech warunków. Pierwszy warunek to powstanie w ramach stosunku pracy utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego. Po drugie dysponowanie obiektywnymi dowodami potwierdzającymi stworzenie przez pracownika utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego, przy czym dowodem może być oświadczenie pracodawcy i pracownika, stwierdzające, że została wykonana praca twórcza, jeżeli określa, jaki utwór powstał. I po trzecie wyraźne wyodrębnienie honorarium autorskiego od innych składników wynagrodzenia pracownika – twórcy. Zatem interpretacja potwierdza możliwość stosowania w praktyce dwóch metod rozliczenia honorarium autorskiego albo w oparciu o system ewidencji czasu pracy oraz wycenę ryczałtową – jeżeli wynagrodzenie jest powiązane z rzeczywistą wartością utworu.

Idziemy nr 41 (781), 11 października 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter