2 lipca
sobota
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karta parkingowa

Ocena: 0
604

Zniesienie stanu epidemii i utrzymanie stanu zagrożenia epidemicznego nie wpłynie na sytuację osób niepełnosprawnych, które posługują się kartami parkingowymi.

fot. pixabay.com

Ważność kart została utrzymana również w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

Karta parkingowa, której ważność upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Warunkiem utrzymania ważności karty jest złożenie w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia.

Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Kartą może posługiwać się również kierujący pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną posiadającą kartę parkingową, oraz kierujący pojazdem należącym do placówki zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, który przewozi osobę mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się i będącą pod opieką takiej placówki.

Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.

Prawo do posługiwania się kartą parkingową mogą otrzymać trzy grupy osób. Po pierwsze, osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Po drugie, osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Po trzecie, placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Kartę parkingową, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, wydaje przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Podstawą do jej wydania jest orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności, o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Idziemy nr 21 (864), 22 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Będę słuchał tego, *
co Pan Bóg mówi:

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter