29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karta EKUZ

Ocena: 0
904

Planując wyjazd wakacyjny za granicę, warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.

fot. ekuz.com.pl

Na podstawie EKUZ można w nagłych i niespodziewanych sytuacjach korzystać z opieki medycznej na terenie innego państwa w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.

Uzyskanie karty EKUZ jest bezpłatne. Wniosek o wydanie karty można złożyć na różne sposoby. Można go zeskanować i wysłać mailem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Można też wysłać go pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ albo wysłać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP albo poprzez internetowe konto pacjenta. Wniosek można również złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ. W tym ostatnim przypadku przed wizytą w oddziale warto upewnić się co do aktualnie obowiązujących zasad obsługi interesantów. Wnioski o wydanie EKUZ rozpatrywane są przez oddziały wojewódzkie oraz przez wybrane delegatury NFZ, zwykle od ręki przy wizycie osobistej albo w ciągu kilu dni roboczych przy wniosku elektronicznym.

Karta EKUZ gwarantuje takie zasady udzielania świadczeń zdrowotnych, jakie obowiązują ubezpieczonych w kraju, w którym przebywają. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, jakie świadczenia zdrowotne i na jakich zasadach mają ubezpieczeni w danym państwie. Prawo do opieki zdrowotnej w każdym państwie jest ustalane odrębnie. Nie każda usługa medyczna będzie bezpłatna, dlatego przed wizytą u lekarza za granicą warto się co tego upewnić. Karta EKUZ nie uprawnia natomiast do bezpłatnego transportu sanitarnego.

Karta EKUZ nie zadziała w przypadku wyjazdu na leczenie planowe. Leczenie planowane poza granicami kraju jest to przewidywany, ściśle określony zakres leczenia, który może zostać przeprowadzony poza granicami kraju i który wymaga zgody dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ lub prezesa NFZ.

Informacja o tym, czy konkretna osoba jest ubezpieczona, znajduje się w bazie NFZ. W przypadku zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny w wieku powyżej 18 lat – dzieci lub wnuków – potrzebny jest dokument potwierdzający fakt kontynuacji nauki, tj. aktualna legitymacja lub zaświadczenie z uczelni/szkoły.

Dla osób nieubezpieczonych uprawnionych na podstawie przepisów krajowych oraz w przypadku osób, których prawo do świadczeń uzależnione jest od zamieszkiwania w Polsce, dokumentem potwierdzającym przysługujące uprawnienie jest oświadczenie o zamieszkiwaniu. W przypadku absolwentów dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej jest potwierdzenie zakończenia nauki.

Jeśli skorzystamy z porady lekarskiej w publicznej służbie zdrowia w innym państwie, może być też tak, że mimo karty EKUZ za leczenie i tak będziemy musieli zapłacić, a po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację w NFZ. Warto więc pamiętać o potwierdzeniu, że konkretna usługa została wykonana, i o zabraniu rachunku, który został opłacony.

Idziemy nr 28 (819), 11 lipca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter