18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karta EKUZ

Ocena: 0
1162

Od 1 czerwca karta EKUZ jest ważna nawet przez trzy lata.

fot. Zeugma  / wikipedia / Praca własna / CC BY-SA 3.0 / Link

O kartę z takim terminem ważności mogą ubiegać się pracownicy, duchowni, rolnicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.

O zabraniu karty powinny pamiętać osoby, które wyjeżdżają za granicę do krajów UE/EFTA. Karta przeznaczona jest dla osób ubezpieczonych w NFZ, członków rodzin zgłoszonych przez osoby ubezpieczone, osób nieubezpieczonych mających prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Karta EKUZ nie zadziała w przypadku wyjazdu na leczenie planowane. Leczenie planowane poza granicami kraju jest to przewidywany, ściśle określony zakres leczenia, który może zostać przeprowadzony poza granicami kraju, wymagający uprzedniej zgody dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ lub prezesa NFZ.

Złożyć wniosek o wydanie karty można na różne sposoby: zeskanować go i wysłać mailem do wojewódzkiego oddziału NFZ, wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ albo wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Można go złożyć również osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ. Wnioski o wydanie EKUZ rozpatrywane są przez oddziały wojewódzkie oraz przez wybrane delegatury NFZ.

W przypadku zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny w wieku powyżej 18. roku życia – dzieci lub wnuków – potrzebny jest dokument potwierdzający kontynuację nauki, tj. aktualna legitymacja lub zaświadczenie z uczelni/szkoły. Dla osób nieubezpieczonych uprawnionych na podstawie przepisów krajowych dokumentem potwierdzającym przysługujące uprawnienie oraz w przypadku osób, których prawo do świadczeń uzależnione jest od zamieszkiwania na terytorium RP, jest oświadczenie o zamieszkiwaniu na terytorium RP. W przypadku absolwentów dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej jest potwierdzenie zakończenia nauki.

Korzystając z EKUZ za granicą, należy pamiętać, że jej posiadacz podlega obowiązkom i korzysta z praw takich samych jak mieszkańcy odwiedzanego państwa. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, jakie świadczenia zdrowotne i na jakich zasadach mają ubezpieczeni w danym państwie. Prawo do opieki zdrowotnej w każdym państwie jest ustalane odrębnie. Idąc więc do lekarza, warto się upewnić, że działa on w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.

Uzyskanie informacji o karcie ułatwia aplikacja EKUZ na telefon. Z aplikacji można dowiedzieć się m.in. o numerach alarmowych oraz usługach medycznych w poszczególnych krajach, o instytucjach, z którymi należy się skontaktować w przypadku zgubienia karty, o kończącym się terminie ważności karty oraz o ogólnych informacjach na temat EKUZ. Aplikacja nie jest jednocześnie kartą elektroniczną i nie zastępuje EKUZ.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter