29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karta Dużej Rodziny

Ocena: 0
771

Zarówno ogólnopolska, jak i lokalna Karta Dużej Rodziny to system zniżek i uprawnień, z których mogą korzystać rodziny co najmniej z trójką dzieci.

Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Oferty dla tych rodzin mają zarówno instytucje publiczne, jak i firmy prywatne.

Ogólnopolska Karta jest przyznawana wszystkim uprawnionym zamieszkującym w Polsce, bez względu na to, w której gminie mieszkają. Upoważnia do korzystania ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko w obrębie gminy, jak jest w przypadku lokalnej Karty.

Dzięki Karcie rodziny mogą korzystać z tańszej oferty w branży rekreacyjnej, bankowej, kulturalnej czy telekomunikacyjnej. Ustawowe zniżki, z których mogą korzystać posiadacze Karty, to 37 proc. na przejazdy kolejowe, na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne dla rodziców, 50 proc. ulgi w opłacie za paszport dla rodziców, 75 proc. ulgi w opłacie za paszport dzieci albo bezpłatny wstęp do parków narodowych. Informacje o usługach oferowanych dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i wyszukiwarkę można znaleźć na platformie empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.

Prawo do posiadania Karty przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.

Prawo do Karty przysługuje także dzieciom do 18. roku życia, do 25. roku życia jeżeli się uczą oraz bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki. W sytuacji, gdy jedno z dzieci traci uprawnienia, np. kończy 18 lat, pozostałe dzieci oraz rodzice mogą dalej korzystać z uprawnień.

Wniosek o Kartę składa się w gminie miejsca zamieszkania. Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Wniosek w imieniu rodziny może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Jeśli któryś z członków rodziny mieszka w innej gminie, wniosek złóż dodatkowo w jego gminie, wymieniając wszystkich członków rodziny, ale zaznaczając „nie wnoszę o przyznanie Karty Dużej Rodziny”.

Rodzice otrzymują Kartę na całe życie, dzieci co do zasady do ukończenia 18 lat, a jeżeli się uczą, to do 30 września następującego po zakończeniu nauki. Dzieci z niepełnosprawnością – na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Wydanie Karty jest bezpłatne. 10 zł kosztuje duplikat i domówienie tradycyjnej formy Karty. Opłaty wnosi się do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.

Idziemy nr 25 (816), 20 czerwca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter