29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Handel w niedzielę

Ocena: 0
4234

Nowy rok oznacza kolejne zmiany w prawie

I tak 1 marca wejdzie w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta, 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. W okresie od marca do grudnia 2018 r. zakaz handlu nie obowiązuje w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast w okresie od stycznia 2019 r. do grudnia 2019 r. sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 r. zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele i święta.

Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godz. 6 w tym dniu a godz. 6 w dniu następnym, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem, w tym nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – jest zakazane.

Zakaz handlu nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Jeżeli w te niedziele przypada jednocześnie święto, obowiązuje zakaz handlu w te dni.

Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych. Ustawa zawiera katalog zamknięty miejsc nieobjętych zakazem; jest ich łącznie 30. Przeważająca działalność oznacza rodzaj przeważającej działalności zgodnie z PKD.

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, Wigilię oraz sobotę poprzedzającą Wielkanoc pracodawca zapewnia inny dzień wolny od pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania jej 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godz. 14.

Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, Wigilię oraz sobotę poprzedzającą Wielkanoc, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.

Idziemy nr 1 (639), 7 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter