25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

EKUZ tylko elektronicznie

Ocena: 0
770

Od 1 października 2021 r. wniosek o EKUZ, w związku z wyjazdem turystycznym, można złożyć tylko elektronicznie poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) albo ePUAP.

fot. ekuz.com.pl

Kartę nadal będzie można uzyskać w oddziałach wojewódzkich i delegaturach NFZ. Pocztą elektroniczną będzie można złożyć tylko pracowniczy wniosek o EKUZ, w związku z wykonywaniem pracy poza granicami Polski.

EKUZ może otrzymać osoba uprawniona do świadczeń zdrowotnych w Polsce w ramach publicznej służby zdrowia. Uprawnione do świadczeń są osoby ubezpieczone oraz osoby nieubezpieczone, które mają prawo do bezpłatnego leczenia, np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka.

Na podstawie karty EKUZ można uzyskać tylko świadczenie medyczne niezbędne i nieplanowane. Zabiegi planowane lub powrót na kontynuację leczenia wymagają zgody NFZ. Takie świadczenia nie są objęte EKUZ. Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej państwa, na terenie którego pacjent przebywa. Świadczenia przysługują na tych samych zasadach, na jakich korzystają z nich obywatele konkretnego kraju. Jeżeli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza lub zabieg, to pacjent posiadający kartę EKUZ też musi pokryć koszty leczenia w tej samej części.

Osoby, które mają 18 lat, są uczniem, studentem lub na studiach doktoranckich i mają ubezpieczenie jako członek rodziny, do wniosku powinny dołączyć kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inne zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. W pozostałych przypadkach NFZ sam potwierdzi prawo do świadczeń, na podstawie danych z własnej bazy. Wyda wówczas EKUZ bez żadnych dodatkowych dokumentów.

W wyjątkowych sytuacjach NFZ może zwrócić się do wnioskodawcy o dodatkowe dokumenty, które potwierdzą jego ubezpieczenie zdrowotne. Chodzi o sytuacje, kiedy wnioskodawca nie jest ubezpieczony, ale posiada prawo do bezpłatnego leczenia na podstawie szczególnych uprawnień.

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie. Można również upoważnić inną osobę do złożenia wniosku o EKUZ. W przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem IKP lub ePUAP NFZ wyśle kartę na wskazany we wniosku adres.

Jeżeli w trakcie wyjazdu okaże się, że pacjent nie ma EKUZ, może złożyć wniosek o certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Świadczenia w ramach publicznej służby zdrowia poza Polską są możliwe tylko na podstawie EKUZ albo certyfikatu. W pozostałych przypadkach pacjent będzie musiał zapłacić za świadczenie. Certyfikat to dokument, który uprawnia do takich samych świadczeń jak EKUZ. Wydawany jest, gdy osoba uprawniona nie wyrobiła karty lub ją zgubiła. NFZ wyśle certyfikat na wskazany we wniosku adres e-mail lub faks placówki zdrowotnej.

Idziemy nr 40 (831), 03 października 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter