28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziecko pracuje

Ocena: 0.5
3676

We wrześniu wejdzie w życie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy

Obniża ona granicę wieku. Co do zasady zabronione jest zatrudnianie osób poniżej 16. roku życia; od września, według nowych zasad, granica ta będzie wynosiła 15 lat. Zatrudnienie młodocianych wydaje się abstrakcyjną. Chodzi natomiast o sytuacje, gdy licealista może dorobić w trakcie wakacji przy lekkich pracach sezonowych, np. w pizzerii czy restauracji w nadmorskim kurorcie.

Wyjątkowo do wykonywania lekkich prac jest możliwe zatrudnienie osoby, która nie ma 15 lat, pod warunkiem, że ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową. Dotyczy to szczególnego typu pracodawców, będących podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Dość często do zatrudnienia w tym specjalnym trybie dochodzi w okresie wakacyjnym, kiedy przybywa imprez o takim charakterze. Zatrudnienie dziecka przez takich pracodawców wymaga jednak uzyskania uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy. Nie ma dolnej granicy wieku dziecka, które mogłoby zostać zatrudnione w ten sposób. Ponieważ chodzi najczęściej o zatrudnienie w reklamie czy do występów artystycznych, może się także odnosić do najmłodszych.

Młodociany przed przyjęciem do pracy podlega wstępnym badaniom lekarskim oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Czas pracy w wieku do 16 lat nie może przekraczać sześciu godzin na dobę, a powyżej 16 lat – ośmiu godzin na dobę.

Umowa między pracownikiem a pracodawcą, aby była ważna z punktu widzenia prawa pracy, musi zawierać kilka elementów. Po pierwsze, określać strony umowy, czyli kto jest pracodawcą, kto pracownikiem, i wskazywać datę jej zawarcia oraz rodzaj umowy. Ponadto powinna się w niej znaleźć się informacja dotycząca wysokości wynagrodzenia, zakres obowiązków, jakie godziny i jaki czas pracy obowiązują pracownika, oraz informacja o przysługującym mu urlopie.

Młodociany z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

 

Idziemy nr 17-18 (655), 29 kwietnia-6 maja 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter