25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dopłaty do węgla

Ocena: 0
905

Z zakupem węgla na nowy okres grzewczy warto wstrzymać się do 27 lipca 2022 r., kiedy wejdzie w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

fot. pexels.com

Zgodnie z ustawą cena za tonę węgla nie powinna przekroczyć 996,60 zł. To nowe rozwiązanie, które ma wesprzeć gospodarstwa domowe i przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą paliw stałych, w związku ze wzrostem cen tych surowców.

Dofinansowanie przysługuje również za zakup brykietu lub peletu zawierającego co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Niższe ceny paliw dotyczą tych, które zostały wydobyte lub wyprodukowane w Polsce lub do niej sprowadzone w okresie od 16 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Maksymalna ilość węgla, za którą przedsiębiorca sprzedający paliwo stałe może uzyskać rekompensatę, wynosi 3 tony dla jednego gospodarstwa domowego.

Gospodarstwo domowe, które kwalifikuje się do preferencyjnego zakupu, to takie, którego głównym źródłem ogrzewania są: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwem stałym, zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O rekompensatę mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe albo spółdzielnie mieszkaniowe.

Warunkiem zakupu paliwa stałego po preferencyjnej cenie, nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę, będzie złożenie przez członka gospodarstwa oświadczenia o ilości tego paliwa zakupionego po dniu wejścia w życie ustawy. Dodatkowo należy udokumentować, np. deklaracją złożoną w centralnej ewidencji emisyjności budynków, że pod adresem budynku, w którym znajduje się gospodarstwo domowe, jest zlokalizowane źródło spalania paliw stałych.

W ten sam sposób będą postępować osoby działające w imieniu i na rzecz wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni mieszkaniowej, nabywające paliwa stałe dla tej wspólnoty lub spółdzielni. Wzory oświadczeń składanych w tym zakresie przedsiębiorcy sprzedającemu paliwo stałe określają załączniki do ustawy.

Przedsiębiorca, który chce uzyskać rekompensatę w związku ze sprzedażą paliwa po preferencyjnej cenie, musi złożyć wniosek. Ustawa przewiduje dwa okresy składania wniosku dokumentującego sprzedaż paliwa stałego. Pierwszy w okresie od 15 do 31 października 2022 r. W tym wniosku przedsiębiorca może wystąpić o dopłatę sprzedaży paliw w okresie od 27 lipca do 30 września 2022 r. Drugi zbiorczy wniosek przedsiębiorca będzie mógł złożyć od 1 do 20 stycznia 2023 r. W tym wniosku przedsiębiorca udokumentuje sprzedaż paliw stałych dla gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni w okresie od 1 października do 31 grudnia 2022 r.

Za sprzedaż paliw stałych od 27 lipca do 30 września 2022 r. przedsiębiorca otrzyma rekompensatę do 31 grudnia 2022 r., jeżeli złoży kompletny wniosek. Wypłaty rekompensat do 31 marca 2023 r. będą dotyczyły sprzedaży w okresie od 1 października do 31 grudnia 2022 r.

Idziemy nr 30 (873), 24 lipca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter