23 września
środa
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Ocena: 0
569

Nie zmieniły się zasady występowania o zasiłek oraz wzór oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

fot. pixabay.com/CC0

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 25 maja do 28 czerwca 2020 r. Nie zmieniły się zasady występowania o zasiłek oraz wzór oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ubezpieczonym, rodzicom dzieci w wieku do lat ośmiu, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19. Jeżeli placówki są otwarte w czasie trwania COVID-19, to zasiłek przysługuje, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.

Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem lub rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale również rozwijają się psychofizycznie w warunkach domowych. Co ważne, niania może sprawować opiekę nad dziećmi w różnym wieku (od 20. tygodnia życia do trzeciego roku życia, wyjątkowo do czwartego roku) i przez okres czasu dostosowany do potrzeb dziecka i rodziców, co jest określone w umowie uaktywniającej zawieranej między nianią a rodzicami.

Dzienny opiekun jest jedną z form instytucjonalnej opieki nad dziećmi, obok żłobka i klubu dziecięcego. Zorganizowanie opieki sprawowanej przez dziennego opiekuna nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, jak np. w przypadku utworzenia żłobka czy klubu dziecięcego. Opieka jest sprawowana w warunkach domowych, a czas sprawowania opieki przez dziennego opiekuna efektywniej dopasowany do czasu pracy rodziców.

Na dzień 11 czerwca ustawa nie została jeszcze uchwalona. Niemniej rodzice dzieci do lat ośmiu mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja zarówno do ZUS, jak i do pracodawców i zleceniodawców. Płatnicy składek, który wypłacają zasiłki, powinni przyjmować wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi do lat osmiu za okres od 25 maja. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wypłacony przez ZUS lub płatnika składek po wejściu w życie ustawy.

Osobom, które wystąpiły już o wypłatę zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej (nie w związku z COVID-19) z tytułu zamknięcia placówki, do której uczęszcza jego dziecko, okres ten nie powinien być liczony do limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w tym roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres pobierania wynagrodzenia, korzystania z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, za okres objęty zwolnieniem lekarskim, w czasie którego ubezpieczony pracował lub wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem, co zostało stwierdzone w czasie kontroli.

Idziemy nr 25 (765), 21 czerwca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Środa, XXV Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 30, 5-9; Ps 119, 29 i 72. 89 i 101. 104 i 163; Łk 9, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter