19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dni wolne w 2013 roku

Ocena: 0
3691
Kalendarz w 2013 roku jest wyjątkowo przychylny dla pracowników. Po jego przeanalizowaniu można już teraz zaplanować aż siedem długich weekendów. Dobra passa zacznie się w Wielkanoc, czyli już na przełomie marca i kwietnia. Potem warto jeszcze pomyśleć o dwóch weekendach majowych, wolnym w sierpniu, listopadzie i grudniu.

Podstawowy czas pracy pracownika nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy. Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów systemów i rozkładów czasu pracy, które pracodawca może wykorzystywać tak, żeby w najbardziej efektywny sposób rozplanować pracę. W zależności od wybranego wariantu wymiar czasu pracy można przedłużyć nawet do 24 godzin przy pilnowaniu mienia i ochronie osób, a okres rozliczeniowy do czterech miesięcy.

Pierwszy z długich weekendów można zaplanować na przełomie marca i kwietnia. Pierwszego kwietnia – niedziela – wypada Wielkanoc, więc doliczając wolną sobotę i świąteczny poniedziałek, to w sumie trzy wolne dni od pracy.

O kolejnym długim weekendzie warto pomyśleć już w kwietniu. Dobrze bowiem układają się święta pierwszy (środa) i trzeci maja (piątek). Zatem jeżeli zaplanujemy urlop na 29-30 kwietnia i 2 maja, w sumie można wypoczywać przez 9 dni.

W ostatnim tygodniu maja wypada Boże Ciało, zatem planując jednodniowy urlop w piątek, można pomyśleć o wypoczynku przez cztery dni. W czerwcu i lipcu trochę odpoczniemy od wypoczywania i świętowania, jednak sierpniowe święto wypada w tym roku również w czwartek (15 sierpnia), zatem znowu przy jednym dniu urlopu można zaplanować cztery wolne dni.

We wrześniu i październiku znowu odpoczniemy od świętowania po to, żeby zaplanować dwa długie weekendy w listopadzie. Pierwszy listopada to piątek, zatem przy jednym dniu wolnym w czwartek (31 października) można zaplanować czterodniowy odpoczynek. Po powrocie do pracy z tego weekendu czas pomyśleć o tym, że 11 listopada wypada w poniedziałek, zatem z wolną sobotą i niedzielą to kolejne trzy dni wolnego.

Kalendarz dobrze układa się również w grudniu: jeżeli zaplanujemy wolne od 21 grudnia – soboty, to do pracy można wrócić 30 grudnia, korzystając tylko z trzech dni urlopu. Weekend ten można przedłużyć jeszcze bardziej aż do 6 stycznia 2014 roku. Trzech Króli za rok będzie w poniedziałek, przy wolnym 1 stycznia (w środę) w tym tygodniu wystarczy zaplanować cztery dni wolnego, żeby zyskać wolne właśnie do Trzech Króli.

Taki korzystny kalendarz układa się przede wszystkim dla osób zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Jednak przy wcześniejszym zaplanowaniu urlopu skorzystać na wolnym mogą wszyscy pracownicy, przy okazji „oszczędzając” dni urlopu wypoczynkowego.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 2 (383), 13 stycznia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter