23 stycznia
środa
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Długi weekend majowy

Ocena: 0
1905

Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym obniża liczba godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. urlopu wypoczynkowego.

Również święta obniżają wymiar czasu pracy. Pierwsza taka okazja to zbliżająca się majówka. Rozpocznie się ona już w sobotę 28 kwietnia. 1 maja, czyli Święto Pracy, wypada we wtorek, a dwa dni później, w czwartek, jest Święto Konstytucji 3 Maja. W związku z tym trzy dni urlopu wystarczą, by do pracy wrócić dopiero 7 maja, po dziewięciu dniach wolnego.

20 maja to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. Święto wypada jednak w niedzielę i zgodnie z Kodeksem pracy nie obniża wymiaru czasu pracy i nie uprawnia do dodatkowego dnia wolnego od pracy. Tak samo będzie z 11 listopada: w tym roku to niedziela, więc nie obniży wymiaru czasu pracy. Za to 1 listopada, uroczystość Wszystkich Świętych, która wypada w czwartek, jest dniem wolnym; wystarczy jeden dzień urlopu w piątek, by dało to w sumie cztery dni odpoczynku.

Przełom maja i czerwca to kolejna okazja na dłuższe dni wolne od pracy. Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja, jak zawsze w czwartek. Zatem jeden dzień urlopu daje w sumie cztery dni odpoczynku od pracy.

Potem warto jeszcze pamiętać o 15 sierpnia, święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i święcie Wojska Polskiego, które wypada w środku tygodnia, w środę. Dlatego dwa dni wolnego, czwartek i piątek, pozwalają na odpoczynek od środy do niedzieli. W związku z tym, że 15 sierpnia to środa, wolne można zaplanować również od soboty 11 sierpnia do środy 15 sierpnia.

Wigilia wypada w tym roku w poniedziałek, a święta Bożego Narodzenia – 25 i 26 grudnia – we wtorek i środę. Pracownicy, którzy na koniec roku zaoszczędzą cztery dni urlopu (24, 27, 28 i 31 grudnia), mogą odpoczywać aż przez 11 dni. Sylwester w tym roku przypada w poniedziałek, a Nowy Rok we wtorek.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się, mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn ośmiu godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie przeciętnej liczby godzin nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.

 

Idziemy nr 16 (654), 22 kwietnia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -