1 lipca
piątek
Haliny, Mariana, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cofanie licznika

Ocena: 0
590

Rynek sprzedaży używanych samochodów jest w Polsce znaczny.

fot.pexels.com

Nie każdego użytkownika stać na zakup auta z salonu. Duża liczba sprzedawanych samochodów pochodzi z zagranicy, co powoduje, że nawet specjalistom trudno ustalić faktyczny stan pojazdu i jego historię za granicą.

Przebieg samochodu jest jednym z istotnych elementów wpływających na ocenę jego stanu technicznego. Sposób eksploatacji pojazdu ma z kolei bezpośredni wpływ nie tylko na zużycie poszczególnych jego elementów, ale także na jego stan techniczny w całości. Stan przebiegu pojazdu w bezpośredni sposób rzutuje na jego wartość rynkową.

Od 2019 roku przestępstwem jest zarówno tzw. cofanie licznika w samochodzie, jak i zlecenie wykonania takiej usługi przez inną osobę. Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. A w wypadku mniejszej wagi – karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Z reguły chodzi o zaniżenie liczby przejechanych kilometrów, bo trudno sobie wyobrazić, że użytkownik chciałby takich kilometrów do samochodu dołożyć. Generalnie chodzi o ochronę konsumentów przed oszukańczymi zabiegami sprzedawców używanych aut.

Niezależnie od przestępstwa polegającego na cofaniu licznika samochodu kupujący, który odkryje, że wskazanie licznika pojazdu nie jest zgodne ze stanem faktycznym, ma również możliwość kwestionowania takiej transakcji na drodze cywilnej. Stan licznika jest przecież istotnym elementem podejmowania decyzji o zakupie konkretnego samochodu, a ingerencję we wskazanie licznika można zakwalifikować jako wadę fizyczną samochodu i błąd co do istotnej informacji o stanie samochodu. A przy takich ustaleniach kupujący może wystąpić o ochronę wynikającą z rękojmi.

Obecnie sprawdzenie stanu licznika jest wykonywane i rejestrowane przy każdym przeglądzie pojazdu. Wystarczy znać podstawowe dane pojazdu: nr VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Historię, w tym zapisy dotyczące przebiegu pojazdu, można sprawdzić bezpłatnie na stronie: historiapojazdu.gov.pl. Portal ten pozwala ustalić ważność badań technicznych i aktualność ubezpieczenia OC pojazdu. Rejestr ten dotyczy jednak pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Nie można więc na tej podstawie odtworzyć tego, co działo się z samochodem, kiedy był zarejestrowany za granicą.

Może się również przydarzyć, że wymiana licznika będzie obiektywnie konieczna, bo uległ uszkodzeniu albo miał wadę. Temu służy nałożony na użytkownika samochodu obowiązek zgłoszenia się z pojazdem w dowolnej stacji kontroli pojazdów w terminie 10 dni roboczych od dnia wymiany drogomierza, w celu odczytu wskazania nowo wymienionego drogomierza. Taka adnotacja znajdzie się w historii pojazdu. Specjaliści wskazują również, że nie każda zmiana wskazań licznika jest jednoznaczna z ingerencją w jego zapisy.

Idziemy nr 20 (863), 15 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Ottona, biskupa
Słowami Boga żyjemy jak chlebem
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter