25 czerwca
piątek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bon wakacyjny

Ocena: 0
629

Trwają prace parlamentarne nad ostatecznym kształtem Polskiego Bonu Turystycznego – dopłaty do wypoczynku, która ma wspierać wypoczynek dzieci.

fot.pixabay.com/CC0

Trwają prace parlamentarne nad ostatecznym kształtem Polskiego Bonu Turystycznego – dopłaty do wypoczynku, która ma wspierać wypoczynek dzieci. Bon jest związany z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19.

Na każde dziecko (do ukończenia 18 lat), zgodnie z uchwaloną ustawą, będzie przysługiwało jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. Nie ma przy tym znaczenia wysokość dochodów rodziny, podobnie jak w przypadku Programu 500+. Z kolei na dziecko niepełnosprawne będzie przysługiwało jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie Polski. Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność będzie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.

Świadczenie w formie bonu przysługuje osobie mającej w dniu wejścia w życie ustawy przyznane prawo do świadczenia wychowawczego (500+) lub dodatku dla rodzin zastępczych oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka. Dodatkowe świadczenie w formie bonu przysługuje osobie uprawnionej, jeżeli świadczenie lub dodatek przysługuje na dziecko niepełnosprawne.

Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości limitu zapisanego na rachunku bonu lub limitu dodatkowego świadczenia w formie bonu. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze ani inne środki wymiany. Jeżeli dziecko podlega opiece naprzemiennej, każdemu z rodziców przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko.

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Aby otrzymać bon, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak przy 500+. System pozwoli na rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Bon Turystyczny będzie miał formę elektroniczną. Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie 31 marca 2022 r. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Idziemy nr 29 (769), 19 lipca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Piątek, XII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Chcę, bądź oczyszczony!
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 8,1-4
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter