26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abonament w 2021 roku

Ocena: 0
574

Abonament za korzystanie z radia lub telewizji opłaca się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna.

fot. pixabay.com/CC0

Abonament za korzystanie z radia lub telewizji opłaca się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Abonament można opłacić za cały rok albo za wybrane miesiące. Każdy użytkownik ma obowiązek zgłosić i opłacać abonament, chyba że przysługuje mu zwolnienie z tej opłaty.

W 2021 roku wzrosły opłaty abonamentowe. Za korzystanie tylko z radia zapłacimy 7,50 zł miesięcznie, a za korzystanie z radia i telewizji – 24,50 zł za jeden miesiąc. Osoby fizyczne opłacają jeden abonament (radiowy, telewizyjny lub radiowo-telewizyjny) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie.

Opłaty za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego od 1 stycznia wynoszą: 47,50 zł – za dwa miesiące z góry, 70,60 zł – za trzy miesiące z góry, 139,70 zł – za sześć miesięcy z góry oraz 264,60 zł – za rok z góry. Z kolei stawki za korzystanie tylko z odbiornika radiowego w 2021 roku wynoszą: 14,60 zł – za dwa miesiące z góry, 21,60 zł – za trzy miesiące z góry, 42,80 zł – za sześć miesięcy z góry oraz 81,00 zł – za rok z góry.

Opłaty abonamentowe przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Do przedawnienia roszczeń z tytułu opłat abonamentowych ma zastosowanie termin przedawnienia określony w Ordynacji podatkowej, a nie przepis art. 118 k.c. (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9.01.2019 r., III SA/Wa 1019/18).

Jednocześnie abonament RTV jest przypisany do osób, które go zarejestrowały, nie zaś do adresu. Abonent ma obowiązek aktualizacji danych, w przypadku zaprzestania używania urządzeń RTV ma obowiązek wyrejestrowania ich.

Lista osób zwolnionych z opłat abonamentowych jest długa. Ze zwolnienia mogą korzystać m.in.: osoby, które ukończyły 75 lat, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej – całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Zwolnienie z opłat nie jest automatyczne. Osoby uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych mają obowiązek przedstawić na poczcie dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie o posiadaniu uprawnień do zwolnienia z tych opłat, np. ukończenie 75. roku życia. Dopiero dopełnienie tych obowiązków, złożenie oświadczenia potwierdzonego dokumentami – np. dowodem osobistym potwierdzającym wiek – uprawnia do skorzystania ze zwolnienia.

Obowiązek uiszczania opłat abonamentowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, i trwa do czasu ich wyrejestrowania lub dopełnienia w placówce pocztowej Poczty Polskiej SA formalności związanych ze zwolnieniem z opłat abonamentowych (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 stycznia 2018 r., II GSK 3012/17).

Idziemy nr 03 (794), 17 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter