29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

300 plus

Ocena: 0
956

Od 1 lipca 2022 r. można składać wnioski o wyprawkę szkolną na rok 2022/2023.

fot. pixabay.com

Jest to jednorazowa kwota 300 zł, przeznaczona dla każdego ucznia do ukończenia 20. roku życia albo do ukończenia 24. roku życia – dla ucznia z niepełnosprawnością. O 300 plus mogą również ubiegać się rodzice dzieci, które są cudzoziemcami, jednak rodzic i dziecko muszą mieć nadany numer PESEL.

Wszystkie wnioski muszą być złożone elektronicznie. Można zrobić to samodzielnie, logując się do portalu PUE ZUS, poprzez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia. W każdym przypadku oprócz numeru PESEL oraz innych danych trzeba podać adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu. Dodatkowo we wniosku trzeba podać numer rachunku bankowego, na który ZUS wpłaci świadczenie. Przelew bankowy to jedyna forma wypłaty 300 plus, ZUS nie prześle tych pieniędzy przekazem pocztowym.

Termin złożenia wniosku ma znaczenie. Wniosek złożony do końca sierpnia oznacza wypłatę najpóźniej do 30 września. Po tej dacie ZUS wypłaci środki najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Może to być oczywiście krótszy termin. Czas na złożenie wniosku jest również limitowany – ZUS nie wypłaci 300 plus, jeżeli wniosek zostanie złożony po 30 listopada. Wyjątek to wniosek o wypłatę dla ucznia powyżej 20. roku życia, który uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Wniosek o świadczenie 300 plus może złożyć rodzic, opiekun faktyczny lub prawny, dorosły uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców. W przypadku pozostałych dzieci – rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.

Niezależnie od sposobu złożenia wniosku – poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia czy poprzez portal ZUS PUE – wszystkie informacje o statusie wniosku, decyzji przyznającej świadczenie czy decyzji odmownej będą dostępne na portalu ZUS PUE. Jeżeli wniosek trzeba skorygować albo uzupełnić, można zrobić to za pośrednictwem portalu ZUS PUE. ZUS po otrzymaniu wniosku założy taki profil, jeżeli wnioskodawca go jeszcze nie posiadał. Dodatkowe dokumenty można przesłać tą samą drogą, którą był złożony wniosek, czyli albo poprzez bankowość elektroniczną, albo za pośrednictwem portalu Emp@tia. Dokumenty również trafią do ZUS i zostaną przypisane do właściwej osoby.

Informacja o przyznaniu świadczenia będzie na profilu wnioskodawcy w portalu PUE ZUS. Bez znaczenia jest sposób złożenia wniosku. W tej samej formie elektronicznej ZUS wyda decyzję odmowną, jeżeli świadczenie nie przysługuje. Wnioskodawca decyzję otrzyma elektronicznie na PUE ZUS. Tak samo jak w przypadku każdej decyzji ZUS przysługuje od niej odwołanie – przy świadczeniu 300 plus do prezesa ZUS – a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Idziemy nr 29 (872), 17 lipca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter