28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc i informacja

Ocena: 0
3170
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka nie oznacza skierowania go do szkoły specjalnej, ale określa najbardziej korzystne formy edukacji, rodzaj szkoły i sposób pomocy specjalistycznej – stymulacji, rewalidacji, terapii, usprawnienia. Rodzice w przeciągu 14 dni od otrzymania takiego orzeczenia mogą się odwołać od decyzji poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ostateczny wybór szkoły czy przedszkola zawsze należy do rodziców. Podajemy kilka przykładów miejsc, gdzie można szukać wsparcia i informacji w zakresie edukacji swojego dziecka.

DYSFUNKCJA NARZĄDU RUCHU

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji (FAR) realizuje programy aktywizujące osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ze szczególnym uwzględnieniem poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Fundacja prowadzi m.in. obozy dla osób po urazach rdzenia kręgowego, uczące ich, jak funkcjonować na wózku inwalidzkim, a także obozy aktywnej rehabilitacji, gdzie głównym jej narzędziem jest sport. Specjaliści FAR pomogą także dobrać odpowiedni wózek, co jest kluczowe dla każdej osoby po urazie. Fundacja ma swoje biura regionalne we wszystkich województwach. Więcej informacji: www.far.org.pl, tel. 22 651 88 03.

ZABURZENIA PSYCHICZNE

Integracja Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi podejmuje szeroko pojętą pomoc dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ich rehabilitacji, integracji z otoczeniem; oferuje także wsparcie dla rodzin dotkniętych tym problemem. Stowarzyszenie działa w Warszawie i na Mazowszu. Więcej informacji: www.stowarzyszenie-integracja.pl, tel. 22 840 66 40 – dyżur w każdą środę w godzinach 16.00-18.00.

DYSFUNKCJA NARZĄDU WZROKU

Fundacja Szansa dla Niewidomych prowadzi specjalistyczne poradnictwo dla osób niewidomych oraz ich rodzin w całej Polsce. Organizowane są również szkolenia oraz wydawane są publikacje o rehabilitacji. Więcej informacji: www.szansadlaniewidomych.org, tel. 22 827 16 18. Fundacja Vis Maior działa na rzecz integracji i rehabilitacji społecznej osób z dysfunkcją wzroku. Organizuje m.in. szkolenia dla osób niewidomych, które chcą posiadać psa przewodnika. Więcej informacji: www.funacjavismaior.com, tel. 22 408 41 49.

DZIECI Z NADWAGĄ I OTYŁOŚCIĄ

Coraz częściej mówi się w Polsce o epidemii otyłości wśród młodzieży, która w rezultacie może prowadzić do wielu schorzeń i dysfunkcji. Oddział Dzienny Narządu Ruchu w Klinice Rehabilitacji Pediatrycznej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z nadwagą i otyłością. Więcej informacji: Poradnia Rehabilitacji, tel. 22 815 17 49.

PORAŻENIE MÓZGOWE


Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym działa na rzecz stworzenia w Polsce systemu opieki nad dzieckiem z porażeniem mózgowym oraz na rzecz rodzin z dziećmi z tą niepełnosprawnością. Więcej informacji: www.porazeniemozgowe.com.pl, biuro@porazeniemozgowe.com.pl.

WADY RĄK


Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Wadami Rąk „W Naszych Rękach” prowadzi działalność dydaktyczną, psychologiczną, edukacyjną, prawną na rzecz osób dotkniętych wadami i chorobami narządów ruchu ze szczególnym uwzględnieniem wad i chorób rąk. Więcej informacji: www.wnaszychrekach.pl, tel. 784 323 014.

RAK SZYJKI MACICY


Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy to kilkadziesiąt organizacji i instytucji, których celem jest przygotowanie kompleksowego programu zdrowotnego, który poprawiłby sytuację w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce. W organizacjach działających na rzecz chorych kobiet można uzyskać indywidualne wsparcie. Więcej informacji o koalicji i każdej z organizacji: www.koalicjarsm.pl, tel. 22 224 63 25.

INFORMACJA OGÓLNA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Centra Integracja prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w Warszawie, Gdyni i Katowicach służą osobom z niepełnosprawnością informacją na temat przysługujących im praw oraz udzielają informacji o placówkach, które wspierają osoby z niepełnosprawnością w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Więcej informacji: www.integracja.org, numer infolinii: 0 801 801 015 – od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00.

Poradnik przygotowany przez Legionowskie Stowarzyszenie "Amicus", dofinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego

Idziemy nr 43 (372), 21 października 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter