16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepełnosprawni pracownicy

Ocena: 0
3518
Elastyczne formy zatrudnienia, które wykorzystuje coraz więcej pracodawców, z powodzeniem mogą służyć również zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Zadaniowy system pracy czy telepraca to rozwiązania, które mogą służyć podniesieniu efektywności pracy. W ich ramach doskonale mogą odnaleźć się również osoby niepełnosprawne. Niepełnosprawność nie musi oznaczać izolacji i szukania zatrudnienia wyłącznie na chronionym rynku pracy.


DOFINANSOWANIE Z PFRON

Zatrudnianie osoby niepełnosprawnej to dla pracodawcy możliwość skorzystania m.in. z dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Poza tym, przy odpowiednim stanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, pracodawcy są oni zwolnieni z comiesięcznych wpłat na PFRON. Z funduszy tych mogą korzystać wszyscy pracodawcy. Zasady udzielania tej pomocy są uzależnione od liczby zatrudnionych osób oraz statusu zakładu pracy. Firma, która zatrudnia mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty, może starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia każdego pracownika niepełnosprawnego. Natomiast prawo do dofinansowania firm, których poziom zatrudnienia przekracza 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty, jest uzależniona od wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Musi on wynosić ogółem co najmniej 6 procent.


LICZBA ETATÓW

Wysokość dofinansowania jest ustalana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej. Jeżeli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym ogółem pełnego wymiaru czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę wszystkim pracodawcom, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby. Gdy zatrudnienie ogółem przekracza pełny wymiar czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę w wysokości nieprzekraczającej kwoty miesięcznego dofinansowania przyznawanego na osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy. Miesięczne dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby w pierwszej kolejności przyznaje się pracodawcy, który wcześniej zatrudnił tę osobę.


BRAK DOFINANSOWANIA

Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy uzyskuje już pomoc na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej ze środków publicznych, z innych funduszy niż PFRON. Po drugie, jeżeli sam ma zaległości wobec PFRON przekraczające ogółem kwotę 100 zł. Trzeci przypadek to zatrudnianie co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy przez pracodawcę, który nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 procent.


REJESTRACJA W PFRON


Pracodawca, który chce korzystać z dofinansowania PFRON, przesyła swoje dane. Do wniosku załącza kopię aktualnych dokumentów potwierdzających uzyskanie numeru NIP i REGON oraz upoważnienie dla pracownika potwierdzające prawo do występowania w imieniu pracodawcy. Pierwszorazowy wniosek należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście. Natomiast rozliczać się z PFRON można również drogą elektroniczną, korzystając z bezpiecznego podpisu elektronicznego.


WNIOSEK I INFORMACJA

Rozliczenie z PFRON polega na składaniu comiesięcznych deklaracji, na podstawie których PRFON wypłaci dofinansowanie. Pracodawca składa więc w terminie do 20. dnia następnego miesiąca wniosek o wypłatę dofinansowania za dany miesiąc (Wn-D) oraz miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (INF-D-P).


WYPŁATA DOFINANSOWANIA

Po otrzymaniu informacji i wniosku PFRON przed dokonaniem wypłaty sprawdza je pod względem rachunkowym i formalnym. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania informacji lub wniosku informuje pracodawcę o stwierdzonych nieprawidłowościach i wzywa do ich usunięcia. Jeżeli pracodawca nie wyjaśni nieprawidłowości, wniosek nie zostanie rozpoznany. Następnie PFRON ustala, czy pracodawca ma zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu w wysokości przekraczającej ogółem kwotę 100 zł. Jeżeli nie ma zaległości, ustala kwotę przysługującego pracodawcy dofinansowania i przekazuje ją na wskazany rachunek oraz informuje go o programie pomocowym, na podstawie którego pomoc jest udzielana, ponieważ kwoty na wypłatę dofinansowania są pomocą publiczną.


KONTROLA PRACODAWCY

Prezes Zarządu PFRON może przeprowadzać kontrole u pracodawcy w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń, w szczególności dotyczące ustalania wysokości dofinansowania. W przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieprawidłowości Prezes Zarządu PFRON wydaje decyzję nakazującą zwrot wypłaconego dofinansowania do wynagrodzenia w zakresie stwierdzonych nieprawidłowości. Decyzja ta jednak nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej.


Poradnik przygotowany przez Legionowskie Stowarzyszenie "Amicus", dofinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego

Idziemy nr 42 (371), 14 października 2012 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter