19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żylaki

Ocena: 0
905

Według definicji żylak to „trwałe poszerzenie żyły powierzchownej o średnicy ponad 3 mm w pozycji stojącej”.

fot.pixabay.com/CC0

Żylaki jak wyglądają, wszyscy wiemy. Według definicji żylak to „trwałe poszerzenie żyły powierzchownej o średnicy ponad 3 mm w pozycji stojącej”. Zanim naczynie tak wygląda, potrzeba trochę czasu.

Początkowo nic nie widać, pojawia się uczucie ciężkich nóg, szczególnie wieczorem. Ulgę przynosi pozycja leżąca lub przynajmniej siadanie z uniesionymi nogami. Mogą pojawić się kurcze kończyn dolnych, mrowienie, zespół niespokojnych nóg. Może także występować ból w ciągu dnia, który zmniejsza się po chodzeniu (to ważne, bo przy chorobach tętnic będzie się nasilał), i obrzęki wokół kostek, pojawiające się tylko wieczorem. Takie dolegliwości mogą trwać nawet kilka lat i już wtedy mogą być objawem niewydolności żylnej. Później na kończynach pojawiają się poszerzone, cienkie (do 1 mm) żyłki o zabarwieniu niebieskim. Z czasem jest ich więcej, tworzą jakby siateczki czy pajączki (tzw. teleangiektazje). Następnie ulegają poszerzeniu i poskręcaniu. Żylaki występują najczęściej na łydkach, udach i pod kolanami. Są objawem przewlekłej niewydolności żylnej.

Krew z kończyn dolnych dostaje się żyłami do serca, pod górę, wbrew grawitacji. Jest to możliwe dzięki zastawkom znajdującym się w żyłach, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Czynnikiem „pompującym” krew są mięśnie kończyn dolnych, tworzące tzw. pompę mięśniową. Żylaki powstają, gdy z jakiegoś powodu naczynia żylne gorzej funkcjonują. Najczęściej jest to uwarunkowane genetycznie. Tkanka łączna, z której zbudowane są żyły, może być mniej sprężysta, dochodzi wówczas do jej rozciągnięcia i uszkodzenia zastawek. Często zastawki są od urodzenia uszkodzone lub jest ich zbyt mało. Zastawki mogą ulec uszkodzeniu także na skutek stanu zapalnego naczynia. Krew zalega wtedy w naczyniu, powodując jeszcze większe jego rozszerzenie.

Żylaki mogą sprzyjać zapaleniu żył powierzchownych. Pacjent odczuwa wówczas silny ból, zaczerwienienie skóry, a pod skórą wyczuwalne jest bolesne zgrubienie, jakby gruby, napięty sznur. Taki stan zapalny wymaga leczenia polegającego na podawaniu preparatów zmniejszających krzepnięcie krwi, przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Udowodniono, że żylaki znacznie częściej występują u kobiet, zwykle po 40. roku życia. Nadwaga, stojąca praca, siedzący tryb życia, siadanie z zakładaniem nogi na nogę, długotrwała praca w wysokiej temperaturze, dźwiganie, przebyte urazy i operacje kończyn dolnych, zbyt obcisłe skarpety, przewlekłe zaparcia sprzyjają powstawaniu żylaków. Udowodniono także wpływ leków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej.

Jeśli w rodzinie występowały żylaki, warto, zanim się pojawią, spróbować zapobiec ich powstaniu. Należy unikać czynników, o których pisałam wyżej. Osoby przebywające długo w pozycji stojącej lub siedzącej powinny wykonywać ruchy stopami, stawać na palcach i na piętach, napinać łydki, chodzić na spacery, odpoczywać z uniesionymi nogami.

O diagnostyce i metodach leczenia oraz innych chorobach żył w kolejnych odcinkach.

 

Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter