29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Ocena: 0
1140

Operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest wykonywana coraz częściej. W większości przypadków przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe.

fot.pixabay.com/CC0

Operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest wykonywana coraz częściej. W większości przypadków przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe. Nie zawsze jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo, że duże znaczenie ma czynnik genetyczny. Zmiany pojawiają się także w przebiegu niektórych chorób przewlekłych, takich jak gościec czy choroby układowe. Specjaliści zwracają uwagę na znacznie częstsze zmiany w stawach biodrowych u osób z uszkodzoną wątrobą. Przyczyną może być nadmierne spożywanie alkoholu, przebyta chemioterapia czy nieodpowiednia dieta.

Dużym obciążeniem nie tylko dla stawów biodrowych, ale także kolanowych jest otyłość, także zbyt duże obciążenie stawów przy dźwiganiu znacznych ciężarów czy skokach, np. w czasie częstej gry w siatkówkę.

Najlepiej byłoby zapobiegać powstawaniu zmian zwyrodnieniowych. Na pierwszym miejscu konieczna jest normalizacja ciężaru ciała. Ograniczenie kalorii i ruch to podstawa. Jednak nie każdy wysiłek fizyczny będzie korzystny. Bieganie, szczególnie u osób z nadwagą, nie tylko nie pomoże, ale nawet dodatkowo uszkodzi stawy, i to nie tylko biodrowe, ale także kolanowe. Najbardziej wskazanym wysiłkiem jest jazda konna, pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz oraz chodzenie do tyłu (to nie jest łatwe, a uruchamia zupełnie inne grupy mięśni), a także jazda na rowerze (stacjonarnym) do tyłu.

U osób ze skłonnościami do zmian zwyrodnieniowych bardzo ważna jest dieta. Należy wykluczyć, lub przynajmniej bardzo ograniczyć, spożywanie słodyczy i mięsa, w tym podrobów. Wskazane za to są ryby, szczególnie morskie, ze względu na dużą zawartość kwasów omega-3. Kwasy omega-3 zawarte są także w oleju rzepakowym i oliwie z oliwek oraz w orzechach. Wskazane są warzywa, przede wszystkim strączkowe i kapustne, a z owoców – czereśnie, wiśnie oraz pigwa. Należy pamiętać o uzupełnianiu niedoborów witaminy D3 (większych w miesiącach zimowych) oraz o witaminie K2 i o wapniu.

Dalsze leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów musi być prowadzone przez lekarza. Podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak paracetamol czy diclofenac w różnych postaciach, może być konieczne, czasem warto nawet spróbować odciążyć kończynę, chodząc z kulą czy laską. Stosowane są także zastrzyki, podawane dostawowo, które poprawiają stan chrząstki stawowej – jednak o tych metodach decyduje ortopeda. Jeśli staw jest bardzo zniszczony, będą nieskuteczne.

Pacjent zwykle zgłasza się do lekarza z powodu bólu. Trzeba pamiętać, że ból kolana może (ale nie musi) być spowodowany zmianami w stawie biodrowym. Także bóle kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowego, mogą być spowodowane zmianami w stawie biodrowym, i odwrotnie. Czyli – jeśli boli, trzeba zgłosić się do lekarza.

Jeśli przyczyną bólu są zmiany w stawie biodrowymm, warto, razem z lekarzem, rozważyć wszczepienie endoprotezy. O wskazaniach do takiej operacji, przygotowaniu do niej oraz rehabilitacji po operacji – w następnym odcinku.

 

Idziemy nr 08 (748), 23 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter