23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiana klimatu

Ocena: 0
3284
Wakacyjne wyjazdy klimatyczne są ważnym elementem leczenia chorób alergicznych. Wiadomo, że w mieście powietrze jest zanieczyszczone spalinami i różnymi chemikaliami, co sprzyja rozwojowi rozmaitych uczuleń. Zmiana klimatu na pewno poprawi samopoczucie, wzmocni odporność, często złagodzi lub nawet zlikwiduje przykre dolegliwości chorobowe.

Należy jednak pamiętać, że dla osób alergicznych istotne są miejsce i czas wyjazdu. Pacjenci uczuleni na pyłki przed podjęciem decyzji o podróży wakacyjnej na pewno muszą zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin. Powinni bowiem unikać miejsc, gdzie można spodziewać się wysokiego stężenia szkodliwych alergenów. Zwykle w górach na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. jest już bezpiecznie. Polecane są również wakacje przy dużych zbiornikach wodnych, nad otwartym morzem, gdzie powietrze jest szczególnie czyste, a wiejący od morza wiatr praktycznie nie zawiera pyłków. Czasem korzystny jest wyjazd za granicę, do innej strefy klimatycznej – jest tam często zupełnie inne środowisko i inna roślinność. Jeśli natomiast zaplanujemy niedaleki wyjazd na działkę, to wcześniej warto skosić tam trawę. Lepiej również unikać długich spacerów po łąkach i polach, zwłaszcza przy słonecznej i wietrznej pogodzie.

Bardzo korzystne są spacery po deszczu, który oczyszcza powietrze z pyłków i innych szkodliwych zanieczyszczeń. Choć jednocześnie warto wiedzieć, że na wsi czy na działce pyłki roślinne szkodzą znacznie mniej niż te w dużym mieście, gdzie są dodatkowo połączone z różnymi drażniącymi i toksycznymi cząsteczkami.

Należy pamiętać, że osoby alergiczne powinny w czasie wakacji zdecydowanie unikać starych drewnianych domów, gdzie zwykle jest dużo wilgoci sprzyjającej namnażaniu grzybów pleśniowych i niebezpiecznych roztoczy. Na wyjazd trzeba czasem zabrać własną pościel, ponieważ poduszki w wynajmowanych kwaterach mogą być napełnione pierzem lub wełną, a to może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości u osób uczulonych. Zawsze trzeba zachować ostrożność. A najlepiej wybrać pokój suchy i słoneczny w nowym ośrodku wypoczynkowym.

Modne ostatnio wczasy agroturystyczne nie są polecane dla osób uczulonych na sierść zwierząt. Natomiast zawsze bardzo korzystne są wyjazdy sanatoryjne, gdzie poza ważną zmianą klimatu można dodatkowo skorzystać z inhalacji, masaży i kąpieli leczniczych. Warto podkreślić, że niezależnie od miejsca wypoczynku nie wolno zapominać o apteczce z lekami. Ich brak może popsuć każdą wakacyjną przygodę. Alergolog powinien doradzić, które preparaty należy stosować codziennie, a które tylko w pewnych niebezpiecznych sytuacjach. Należy ponadto pamiętać, że wyjazd wakacyjny nie może być krótszy niż 2-3 tygodnie. Tylko taka zmiana klimatu wpłynie korzystnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne .


Ewa Najberg - alergolog
Idziemy nr 29 (358), 15 lipca 2012 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter