29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zioła tak, ale ostrożnie

Ocena: 0
277

Bardzo żałuję, że w programie nauczania lekarzy nie ma zajęć poświęconych ziołom. To jest dopiero wiedza!

Wciąż odkrywam, jak wielką umiejętnością jest dobre stosowanie ziół. Musi robić to fachowiec, bo ziołami podawanymi nieumiejętnie można zaszkodzić. Zioła nie tylko różnią się między sobą, ale często inne jest działanie liści, owocu i korzenia tej samej rośliny. Inaczej działa zioło świeże, inaczej suszone. W innych sytuacjach podaje się nalewkę, napar, w innych wywar; także przygotowanie wywarów w zależności od rośliny jest różne. Zioła, w określony sposób przygotowywane, mogą działać silniej, słabiej, a czasem w ogóle nie działać. Przykładem jest pokrzywa, która, gdy jest gotowana ponad pięć minut, nie działa.

Wspaniałe działanie ziół ujawnia się w mieszankach, trzeba jednak wiedzieć, jak je robić. Fachowiec leczący ziołami bierze pod uwagę nie tylko dolegliwość. Ważny jest ogólny stan pacjenta, jego wiek, płeć, a przede wszystkim choroby współistniejące. Oczywiste jest, że wizyta u takiego specjalisty nie może trwać 10 minut; do tego, żeby dobrze dobrać zioła, trzeba nie tylko dokładnie zbadać pacjenta, ale też zebrać bardzo szczegółowy wywiad.

Leczenie ziołami wymaga rozumienia, co dzieje się w organizmie. Takie rozumienie w leczeniu jest potrzebne zawsze, ale w przypadku stosowania ziół szczególnie zwracam na to uwagę, bo zioła są łatwo dostępne i każdy może je kupić. A „ziółka na wątrobę” mogą działać różnie.

Bóle wątroby mogą być spowodowane jej stłuszczeniem, zapaleniem, zastojem żółci, kamicą w pęcherzyku żółciowym i jeszcze innymi przyczynami. Podanie ziół zwiększających wytwarzanie żółci jednemu może pomóc, a innemu bardzo zaszkodzić, nawet doprowadzić do kolki wątrobowej i zaprowadzić na blok operacyjny.

Wielu ziół nie można stosować w chorobach autoimmunologicznych, a tych jest coraz więcej (reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy, toczeń, łuszczyca i inne). Niektóre zioła w tych chorobach można stosować, ale tylko w mieszankach. Tu znowu przykładem będzie pokrzywa. Uważana jest za bezpieczną i u większości osób przyniesie same korzyści, jednak u pacjenta z chorobą autoimmunologiczną może ją nasilić. W liściach – tylko w liściach! – pokrzywy znajduje się histamina, która może u alergików spowodować silną reakcję alergiczną, nawet zagrażającą życiu. A przecież pokrzywa jest taka bezpieczna – powiedzą entuzjaści ziółek.

Wielu ziół nie wolno stosować w ciąży: niektóre mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet do poronienia. Także pacjenci stosujący leki zmniejszające krzepnięcie krwi muszą być bardzo ostrożni. Inną grupą są chorzy z chorobami nowotworowymi; stosowanie niektórych ziół może być u nich bardzo niebezpieczne, inne mogą bardzo pomóc.

Zioła przez wiele osób traktowane są jak chwasty; często nie zdajemy sobie sprawy, jakie cenne lekarstwa nas otaczają. Jestem pewna, że zioła są jak owoce i warzywa – najlepsze są dla nas te, które u nas rosną. Zachęcam do ich stosowania, ale z ostrożnością.

Idziemy nr 27 (613), 2 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter