28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żelazna porcja

Ocena: 0
462

Najczęstszą przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza są krwawienia – nawet niewielkie, ale częste.

Mogą dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego: żołądka – szczególnie u osób stosujących leki przeciwbólowe (także te dostępne bez recepty), w przebiegu choroby wrzodowej, przy zapaleniu śluzówki żołądka i dwunastnicy. Także choroby jelita grubego, polipy i nowotwory złośliwe, a nawet bardzo częste hemoroidy mogą być przyczyną krwawień. Trzeba wykluczyć również krwawienia z dróg rodnych czy moczowych. Częstą przyczyną niedokrwistości są obfite krwawienia menstruacyjne. Każde krwawienie wymaga szczegółowej diagnostyki. Pojawienie się krwi czy niedokrwistość są tylko objawem choroby.

Krwawienia mogą pojawić się u osób, które przedawkowały leki zmniejszające krzepnięcie krwi. Jednak jeśli nie doszło do przyjęcia nadmiernej dawki takiego leku, pojawienie się krwi w moczu, w kale, z dróg rodnych (poza menstruacją), w czasie kaszlu – jest zawsze niepokojące i wymaga szczegółowej diagnostyki. Leki zmniejszające krzepnięcie u niejednego chorego pomogły we wcześniejszym postawieniu rozpoznania choroby, zanim ujawniła się ona w pełni.

O objawach, jakie powoduje niedokrwistość, już pisałam. Jednak przy niedokrwistości z niedoboru żelaza typowy jest też wygląd pacjenta: suche, łamliwe, łatwo wypadające, cienkie włosy, paznokcie kruche, z podłużnymi prążkami, skóra sucha, w kącikach ust często widać pęknięcia. Typowy jest także brak łaknienia, ból i pieczenie języka.

Diagnostyka polega przede wszystkim na badaniu krwi. W morfologii poza zmniejszoną ilością krwinek czerwonych, hemoglobiny i hematokrytu oraz obniżonym wskaźnikiem MCV typowy jest wygląd krwinek czerwonych. Są one blade, różnokształtne i różnej wielkości.

Niski poziom żelaza i inne wskaźniki gospodarki żelazem (przede wszystkim obniżenie ferrytyny – białka pokazującego, jakie są zapasy żelaza w organizmie) pozwalają na rozpoznanie niedokrwistości z niedoboru żelaza. Dalsze badania przeprowadza się celem ustalenia jej przyczyny. U wielu osób konieczne są badania endoskopowe przewodu pokarmowego. Wykonuje się wówczas gastro- i kolonoskopię. W przypadku krwiomoczu u wielu pacjentów trzeba wykonać cystoskopię, czyli badanie pęcherza moczowego. Badanie USG może ujawnić nieprawidłowy obraz nerki.

Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny niedoboru żelaza. Konieczna jest dieta z dużą zawartością żelaza (pisałam o tym przed tygodniem), często podaje się doustnie preparaty żelaza. Mogą one dawać dolegliwości takie jak bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, zmieni się kolor kału na ciemny, nawet czarny.

Żelazo wchłania się lepiej w środowisku kwaśnym. Dlatego dobrze jest tabletkę popijać kwaśnym sokiem, na pewno nie mlekiem. Bardzo dużo żelaza i równocześnie witaminy C zawiera natka pietruszki.

U pacjentów z nietolerancją żelaza czasem trzeba uzupełniać jego niedobory, stosując lek pozajelitowo – w zastrzykach domięśniowych, czasem nawet dożylnie, zawsze pod kontrolą lekarską.

 

Idziemy nr 10 (596), 5 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter