28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaparcia u dzieci

Ocena: 0
836

Zaparcie, zwane inaczej zatwardzeniem, obstrukcją, czyli oddawanie stolca rzadziej niż dwa razy na tydzień, jest przyczyną nawet 7,5 proc. wizyt dzieci u pediatry i do 35 proc. u gastroenterologa oraz w ośrodkach specjalistycznych.

fot. pexels.com

Statystyki światowe mówią, że problem dotyczy 10–30 proc. dzieci, a u ok. 10 proc. pacjentów ma charakter przewlekły. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w pierwszym roku życia, ale najczęściej występują w okresie kontroli wypróżnień u przedszkolaków. Warto wiedzieć, że w 95 proc. przypadków zaparcie jest problemem czynnościowym i nie jest wywołane chorobą organiczną. Jest to objaw zawsze wymagający diagnostyki, ponieważ przyczyn zaparć jest wiele, a leczenie zależy od rozpoznanej przyczyny: nieodpowiednia dieta, alergie, niedoczynność tarczycy, wada jelit, niedobór lub nadmiar witaminy D3, odwodnienie, brak ruchu.

Zaleganie stolca nie jest korzystne i wymaga leczenia, które powinno się rozpocząć jak najwcześniej, zanim dojdzie do poszerzenia jelita przepełnionego kałem, rozdęcia mięśni esicy oraz obniżenia czucia wypełnienia odbytnicy. Terapia powinna być całościowa i długofalowa.

Działania wstępne przy wystąpieniu zaparcia polegają na dbaniu o prawidłową dietę, bogatą w warzywa surowe, gotowane, kasze, oleje, kefiry, jogurty, maślanki oraz odpowiednie nawodnienie organizmu i regularną aktywność fizyczną, bo ruch znacznie pobudza perystaltykę jelita grubego. U dzieci i młodzieży przy przewlekłych zaparciach, gdzie dochodzi do popuszczania stolca (brudzenia bielizny), pomocny jest tzw. trening defekacyjny, polegający na regularnych, codziennych, odbywających się o tej samej porze próbach wypróżnienia, trwających do 10 minut. Czasem pomocna może być opieka psychologa i/lub psychiatry.

W farmakoterapii obecnie stosuje się makrogole (np. Dicopeg), które nie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, nie podrażniają błony śluzowej jelita i nie ulegają fermentacji, dzięki czemu nie towarzyszą tej terapii wzdęcia i bóle brzucha. Ich korzystny mechanizm działania jest związany z aktywnością osmotyczną, powodującą napływ wody do jelita grubego i upłynnienie bądź rozluźnienie mas kałowych. Efekt działania występuje z opóźnieniem (ok. 24–48 godz.). Makrogole rekomendowane są przez towarzystwa naukowe: ESPGHAN i NASPGHAN jako leki pierwszego rzutu zarówno w fazie rozpoczęcia terapii, jak i leczenia podtrzymującego. Ich skuteczność jest potwierdzona w wielu badaniach klinicznych u dzieci. Są skuteczniejsze od placebo, laktulozy, parafiny oraz wodorotlenku magnezu.

Okresowe zaparcie u dziecka może być spowodowane spożywaniem dużej ilości ryżu, pieczywa białego, kakao, czekolady, bananów, marchwi gotowanej oraz żelek i batoników. Zaparcia wtórnie wywołują zaburzenia apetytu. Rodzice powinni wiedzieć, że nie ma do dziś dowodów naukowych na skuteczność metody biofeedback, akupunktury, homeopatii oraz osteopatii w leczeniu zaparć u dzieci i młodzieży. Zachęcam do troski o dietę, sport i picie wody oraz proponuję śmiałe zgłaszanie problemu zaparć pediatrze swojego dziecka.

Idziemy nr 02 (845), 09 stycznia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter