13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zapalenie wyrostka bez operacji?

Ocena: 0
504

Wyrostek robaczkowy to ślepo zakończony fragment jelita cienkiego, długości 8-10 cm, w prawej części jamy brzusznej.

fot. pixabay.com

Można bez niego żyć, wiele lat wydawał się niepotrzebnym w organizmie narządem szczątkowym. Z badań wiemy, że wyrostek ma silnie rozwiniętą tkankę limfatyczną, która działa jak filtr bakteryjny, dlatego jest określany jako migdałek jelitowy.

W 2009 r. naukowcy z Uniwersytetu Duke’a w Durham udowodnili, że wyrostek robaczkowy jest ważny dla układu odpornościowego człowieka, gdyż jest magazynem „pożytecznych” bakterii i wytwarza krwinki białe, chroniące organizm przed szkodliwymi wirusami i bakteriami. Dlatego jest usuwany tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Wyrostek może wejść w stan zapalny w każdym wieku, choć najczęściej problem zapalenia dotyczy dzieci i młodych dorosłych. Objawy zapalenia są nagłe lub powoli narastające: ból brzucha po stronie prawej, wymioty, nudności, brak apetytu, osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, bladość, trudności z chodzeniem, parcie na mocz, biegunka.

Przy silnym zapaleniu wyrostka może dojść do sklejenia się pętli jelit i powstania ropni lub pęknięcia wyrostka i zapalenia otrzewnej. A to już stan zagrażający życiu i wymagający natychmiastowej operacji. Dlatego każdy ból brzucha, zwłaszcza nasilający się, powinien ocenić lekarz. Ostre zapalenie wyrostka jest najczęstszą przyczyną operacji u dzieci w trybie nagłym. Jest to terapia inwazyjna, obarczona powikłaniami, jak każda operacja wewnątrzbrzuszna. Dlatego próbowano leczenia antybiotykami w powoli narastających objawach zapalenia wyrostka.

W USA 80 tys. dzieci rocznie choruje na zapalenie wyrostka. Naukowcy dowiedli w badaniach, że operacja nie zawsze jest konieczna, ponieważ niepowikłane zapalenie wyrostka u dzieci można wyleczyć za pomocą antybiotyku. Uczeni z Nationwide Children’s Hospital obserwowali i w 2015 r. opublikowali korzyści użycia antybiotyku w trakcie leczenia zapalenia wyrostka u dzieci. Dowiedli skuteczności i bezpieczeństwa terapii. W ostatnich latach naukowcy sprawdzali też, jak długo po operacji chirurgicznej, a jak po nieinwazyjnym leczeniu antybiotykiem trwał powrót małych pacjentów z zapaleniem wyrostka robaczkowego do zdrowia, czyli rekonwalescencja. Okazało się, że u dzieci leczonych chirurgicznie średni czas powrotu do zdrowia i sprawności po zabiegu wynosił nieco ponad 10 dni. Natomiast w przypadku pacjentów, których leczono antybiotykiem, czas ten był krótszy i wynosił nieco więcej niż 6 dni. Naukowcy poinformowali również o tym, że według ich badań ponad 67 proc. dzieci, u których zastosowano leczenie antybiotykami, w ciągu roku od zachorowania na zapalenie wyrostka robaczkowego nie wymagało przeprowadzenia ostatecznie operacji i nie wystąpiły u nich jakieś poważne komplikacje. Dlatego tak ważne jest, aby ból brzucha jak najwcześniej był diagnozowany przez lekarza – aby móc wcześnie podjąć najlepszy rodzaj leczenia. Im wcześniej, tym większa szansa na pokonanie choroby i uniknięcie operacji.

Idziemy nr 12 (803), 21 marca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter