29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Węzły chłonne a szczepienia

Ocena: 0
1064

Szczepionki, nawet żywe, są na ogół dobrze tolerowane przez organizm dziecka.

Jednym ze znanych, łagodnych odczynów poszczepiennych (NOP) jest powiększenie węzłów chłonnych – limfadenopatia. Im młodsze dziecko, tym większy niepokój rodziców. Po zaszczepieniu noworodka przeciwko gruźlicy szczepionką BCG taki odczyn może pojawić się 6–12 tygodni później (mniej niż u 1 proc. niemowląt). Rodzice zauważają powiększenie węzłów pachowych po stronie lewej, gdyż BCG szczepimy w lewe ramię.

Nie wymaga to natychmiastowej interwencji medycznej, ale czujnej obserwacji. Guzek pod pachą w kolorze skóry sugeruje prosty odczyn węzłowy. Ropny odczyn węzłowy podejrzewamy, gdy przez skórę prześwieca ropa lub tworzy się przetoka, z której sączy się biaława wydzielina. Najczęściej jednak serowata treść powstaje wskutek zakażenia węzła prątkami pochodzącymi z BCG. Posiewy materiału pobranego z takich węzłów, w poszukiwaniu ropnych bakterii, na ogół nie wykazują obecności bakterii typowych dla ropnego zapalenia węzłów – gronkowców lub paciorkowców. Są dodatnie na obecność prątków BCG. Pragnę zatem uspokoić rodziców, że u zdecydowanej większości dzieci limfadenopatia po BCG wymaga jedynie obserwacji.

Czasami wdraża się działanie inwazyjne, np. aspirację zmiany, interwencję chirurgiczną, leczenie przeciwprątkowe, ale nie ma jasnych danych naukowych, że jest to korzystne dla dziecka.

Taki odczyn węzłowy nie wymaga też rutynowej diagnostyki w kierunku niedoboru odporności, gdyż na ogół wiąże się ze zbyt głębokim podaniem szczepienia BCG lub bliską lokalizacją węzłów. Kolejne szczepienia można i należy wykonywać w terminie według zasad kwalifikacji: dziecko nie ma gorączki, zmian skórnych, narastającego powiększenia węzłów, cech infekcji, innych objawów niepokojących.

Warto, by rodzice wiedzieli, że taka limfadenopatia jest odczynem charakterystycznym wyłącznie dla szczepienia BCG. Inne szczepionki nie są w stanie wywołać zapalenia węzła. Interwencja chirurgiczna jest potrzebna wyjątkowo, gdy powstanie ropień lub zaburzeniu ulega zakres barku. Przez 30 lat mojej pracy interwencji chirurga potrzebowało dwoje niemowląt, a odczyn nie zostawił trwałych powikłań.

Powiększony węzeł może się wchłonąć lub „przybliża się” do skóry – powstaje przetoka i dochodzi do samoistnego opróżnienia serowatej zmiany. Należy zadbać o higienę miejsca, stosując preparat dezynfekujący aż do wygojenia się. Opróżniony węzeł stopniowo się zmniejsza aż do całkowitego wchłonięcia się.

Rokowanie w każdej z tych sytuacji jest zazwyczaj dobre. Samo powiększenie węzłów po szczepieniu BCG nie jest też wskazaniem do leczenia przeciwprątkowego. Natychmiastowej konsultacji lekarskiej wymagają natomiast dzieci z objawami sugerującymi nadkażenie bakteryjne, czyli: gorączką, powiększeniem węzłów nadobojczykowych (objaw alarmowy), nagłym rumieniem przetoki, powiększaniem się zmiany, nasilonym sączeniem wydzieliny. Jednak jak pisałam wcześniej, takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Idziemy nr 40 (883), 02 października 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter