29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warto szczepić dzieci (3)

Ocena: 0
2680

Zgłaszane powikłania „poszczepienne” mogą wynikać z innych okoliczności

Lęk przed powikłaniami powinien zachęcić rodziców do bacznej obserwacji dziecka i dostarczenia lekarzowi, który je kwalifikuje do szczepienia, wszelkich informacji o stanie jego zdrowia. Po latach praktyki uważam, że zgłaszane powikłania „poszczepienne” mogą wynikać z innych okoliczności.

Czteromiesięczne niemowlę miało bezdech 20 minut po szczepieniu. Po wyjściu z gabinetu mama włożyła płaczącego synka do wózka, opatuliła kocem i próbowała uśpić. Kiedy chłopiec nagle przesłał płakać, inna matka szybko zareagowała, wyjmując dziecko i wnosząc je do lekarza, bo nie oddychało. Czy to powikłanie po szczepieniu? Raczej bezdech na szczycie płaczu u przegrzanego niemowlęcia.

Inny przypadek dotyczył wcześniaka: zaczerwienienie i obrzęk kończyn dolnych kilkanaście minut po szczepieniu w oba uda. Rumień minął, zanim dotarło pogotowie wezwane w obawie przed wstrząsem. Dziecko miało ciasno zapiętego pampersa, co mogło wywołać przekrwienie kończyn. Ale do zdarzenia doszło zaraz po iniekcjach, więc rodzice wiążą je ze szczepieniem.

Drgawki w trakcie gorączki same w sobie mogą wywołać powikłania, dlatego rodzice w pierwszych dniach po szczepieniu powinni mierzyć dziecku temperaturę. Drgawki gorączkowe częściej dotyczą pacjentów z nieleczoną, bo nierozpoznaną anemią, która wywołuje niedotlenienie tkanek, a ono pogłębia się przy gorączce.

Po szczepieniach mdleją czasem nastolatki – na ogół te, które nie zjadły śniadania lub za szybko wstają, by wyjść z gabinetu. Omdlenie jest wywołane raczej głodowym spadkiem cukru we krwi lub ortostatycznym spadkiem ciśnienia, niż szczepionką.

Na pojawienie się np. odczynów skórnych po szczepieniu mogą wpływać: kolorowe słodycze, nowy proszek do prania, lakierowane paznokietki u małej dziewczynki, antykoncepcja u nastolatki. Lakier jako substancja aromatyczna może być toksyczny dla wątroby dziecka, a toksyna wchłania się do organizmu przez cienkie paznokcie. Rodzice czasem ignorują takie czynniki, fundując dziecku dzień przed szczepieniem sushi, sałatkę z owoców egzotycznych czy malowanie buzi farbami. Oj, przydałyby się badania nad związkiem odczynów poszczepiennych a farbowaniem włosów matki karmiącej, jej tatuażami, stosowaną antykoncepcją, perfumami czy lakierem do paznokci!

Rodzice, chodząc do kilku pediatrów, czasem nie informują, że dziecko przebyło trzydniówkę, mononukleozę czy leczenie szpitalne, co jest wskazaniem do odłożenia szczepienia. To, że dziecko nie chorowało przez ostatnie dwa tygodnie, nie wystarcza. Najbezpieczniej jest szczepienia kalendarzowe wykonywać u stałego pediatry, który zna dziecko i ma całą jego dokumentację medyczną. Wykonywanie szczepień w stałej poradni ułatwia obserwacje i pomaga w kwalifikacji do szczepienia.

Idziemy nr 7 (645), 18 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter