19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warto szczepić dzieci (1)

Ocena: 0
183

Skuteczność i bezpieczeństwo szczepień są ściśle kontrolowane badaniami klinicznymi

Każda mama i każdy tata pragnie, by dziecko było zdrowe. Lekarz też. Jego rolą jest skutecznie zapobiegać chorobom i profesjonalnie leczyć te, które rozpozna. Rolą rodzica – a piszę to jako lekarz i matka – jest postępować tak, by chronić dzieci przed urazami i schorzeniami oraz ich powikłaniami. Temu służą spotkania z pediatrą od urodzenia dziecka, głównie profilaktyczne, z zachętą do karmienia piersią i korzystania ze szczepień.

Szczepienia są najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom zakaźnym. Wiele dzieci na świecie umiera na choroby, którym można by zapobiec przez cykl szczepień. Wyszczepialność dzieci w Polsce obecnie przekracza 90 proc., co chroni większość przed zachorowaniem. I chroni zarazem dzieci niezaszczepione – poprzez tzw. efekt populacyjny: nie mają od kogo się zarazić. Medycyna chce poprzez szczepienia całkowicie wyeliminować groźne drobnoustroje z otoczenia. Tak stało się z ospą prawdziwą. Znacząco ograniczono zapadalność niemowląt na groźny krztusiec, polio i odrę. Szkoda, że bardzo aktywne ruchy antyszczepionkowe straszą rodziców powikłaniami, mimo że występują one rzadko. Zdumiewa głoszenie poglądów – niepopartych żadnymi badaniami naukowymi – jakoby szczepienia mogły wywołać autyzm!

Skuteczność i bezpieczeństwo szczepień są ściśle kontrolowane badaniami klinicznymi. Kwalifikuję dzieci do szczepień od ponad 20 lat. Rodzice najczęściej zgłaszają jako reakcje poszczepienne: niewielką gorączkę, ból, zaczerwienienie w miejscu wkłucia, niepokój lub senność dziecka. Te powikłania są banalne wobec ryzyka powikłań, które grożą dziecku nieszczepionemu w razie zachorowania. Należą do nich: sepsa, odwodnienie, zapalenie opon i mózgu, głuchota, zapalenie mięśnia sercowego. Żaden z moich licznych pacjentów nie rozwinął trwałych powikłań, nie zachorował na autyzm, nie stracił zdrowia przez szczepienia. Tylko u kilkorga przez te 20 lat pojawiły się drgawki gorączkowe, duży odczyn miejscowy, zasłabnięcie; u dwojga – odczyn ropny. Pozostałe reakcje poszczepienne były bardzo łagodne i przemijające.

Szczepienie jest interwencją medyczną, a każda wiąże się z możliwością powikłań. Ich skala jest jednak nieporównywalnie mniejsza wobec ogromnych korzyści wynikających z regularnego szczepienia dziecka. Obecnie wszystkie działania medyczne, w tym szczepienia, są poprzedzone badaniami przed ustaleniem standardów leczenia.

Kiedyś często podawano małym dzieciom antybiotyki domięśniowo, wykonując iniekcje domięśniowe. Obecnie wiemy z badań, że ten sposób leczenia wiąże się z istotnymi powikłaniami, został więc zmieniony. Małe dzieci, które nie mogą być leczone doustnie, są kierowane do szpitala na leczenie dożylne. Konsultant krajowy pediatrii zakazuje działań, które narażają dzieci na powikłania medyczne i w oparciu o badania kliniczne ustala skuteczny i bezpieczny sposób postępowania lekarza.

Idziemy nr 5 (643), 4 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter