29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Użądlenia owadów

Ocena: 0
2887

Jad osy i pszczoły może wywoływać wstrząs, i to niezależnie od alergii

W ciepłe miesiące roku dzieci rzadziej są atakowane przez wirusy i bakterie, ale częściej przez owady. Groźne są błonkoskrzydłe: osa, pszczoła, szerszeń – bo u osób nadwrażliwych ich jad może wywoływać wstrząs anafilaktyczny, i to niezależnie od alergii. Reakcja może być mała, miejscowa, gdy w miejscu użądlenia wystąpi ból, rumień i niewielki obrzęk, ustępujący w ciągu kilku godzin lub dni, zwykle bez znaczenia dla zdrowia. Może jednak być duża alergiczna reakcja miejscowa, gdy obrzęk ma powyżej 10 cm, trwa ponad dobę i mogą mu towarzyszyć: rozbicie, dreszcze, gorączka, ból głowy, odczyn zapalny wzdłuż naczyń chłonnych. Poważniejsze są uogólnione reakcje alergiczne; lekarze po objawach określają zagrożenie w czterostopniowej skali Muellera.

Stopień I to uogólniona pokrzywka, świąd, niepokój. W stopniu II dołączają do nich obrzęk krtani lub gardła, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. Stopień III jest poważny, bo dochodzi duszność, świst krtani, chrypka, bezgłos, osłabienie, zamroczenie. Przy stopniu IV można stracić przytomność, bo spada ciśnienie i ma się zaburzenia oddechu z sinicą, czasem występuje nietrzymanie moczu i stolca.

Jak należy postępować w przypadku bliskiego spotkania z owadem? Po użądleniu przez pszczołę natychmiast usunąć żądło (inne błonkoskrzydłe nie zostawiają go), podważając je np. kartą kredytową lub paznokciem; nie uciskać zbiorniczka jadowego, żeby nie uwolnić większej ilości jadu. Dalsze postępowanie zależy od rodzaju reakcji. Przy małej reakcji miejscowej wystarczy odkazić miejsce użądlenia (woda utleniona, Octanisept), uspokoić dziecko, przytulić i posmarować np. Fenistilem, co zmniejszy świąd. Przy dużym odczynie miejscowym zrobić zimne okłady i podać lek antyhistaminowy (np. Zyrtec), a miejscowo maść sterydową (np. Hydrocortison), które zmniejszają ból i obrzęk. Przy rozległym lub długotrwałym obrzęku sterydy stosować kilka dni.

Ukąszenie w obrębie jamy ustnej wymaga podania adrenaliny i sterydów dożylnie. Trzeba wezwać pogotowie – zanim dziecko straci przytomność! Przy niewydolności oddychania konieczna bywa intubacja i sztuczna wentylacja.

Przy objawach wstrząsu anafilaktycznego wezwać pogotowie ratunkowe, gdyż pierwszeństwo przed szukaniem żądła i jego usuwaniem (co zajmuje czas) ma podanie leków, adrenaliny i płynów dożylnie oraz utrzymanie drożności dróg oddechowych.

Najgroźniejsza jest uogólniona nie alergiczna, lecz toksyczna reakcja po użądleniu przez wiele owadów jednocześnie. Może wystąpić obrzęk krtani, rozpad mięśni, uszkodzenie serca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, anemia hemolityczna, skaza krwotoczna. Pamiętam, jak harcerze przywieźli z obozu do najbliższego szpitala drużynowego, który wpadł na gniazdo os. Czuł się dobrze jeszcze w lesie, a przytomność stracił po wejściu do szpitala. Dobrze, że mądry zastępowy nie czekał i natychmiast wsiadł w samochód.

 

Idziemy nr 15 (653), 15 kwietnia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter