25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trądzik warto leczyć

Ocena: 0
584

Specjaliści uważają, że „oczyszczanie” skóry u kosmetyczki tylko opóźnia prawidłowe leczenie.

 

Zmiany trądzikowe warto leczyć, by poprawić samopoczucie i samoocenę nastolatka oraz zmniejszyć ryzyko powstania trwałych przebarwień i blizn po długotrwałym uszkodzeniu skóry.

Co pomaga? Dobra dieta zawierająca cynk lub podawanie cynku wpływa korzystnie na metabolizm kolagenu i ułatwia regenerację skóry. Cynk wspiera wytwarzanie substancji regulujących funkcje wydzielnicze skóry, odpowiedzialne m.in. za ilość wytwarzanego łoju. Dobrym źródłem cynku są jaja, mięso, nasiona słonecznika i dyni, kiełki i otręby pszenne, czosnek, cebula oraz ryby i ostrygi.

Co szkodzi? Badania dowodzą, że niedobór witaminy D3, wysoki indeks glikemiczny spożywanych pokarmów i zwiększona ilość węglowodanów oraz nabiału w diecie mogą się przyczyniać do nasilenia zmian trądzikowych. Nadmiar soli w diecie osób z trądzikiem poprzez zatrzymywanie wody w organizmie zaostrza problemy skórne. Spożycie soli wiąże się też z pojawieniem się zmian trądzikowych we wcześniejszym wieku.

Specjaliści uważają, że „oczyszczanie” skóry u kosmetyczki tylko opóźnia prawidłowe leczenie. Antybiotyki (erytromycyna, klindamycyna) stosowane miejscowo skutecznie leczą wykwity zapalne i nadkażone. Najskuteczniejszą terapią nasilonego głębokiego trądziku młodzieńczego są doustne retinoidy. Są to pochodne witaminy A (tretynoina, izotretynoina, adapalen, tazaroten), dostępne na receptę. Wszystkie działają przeciwzaskórnikowo i przeciwzapalnie. Nie są obojętne dla zdrowia, dlatego stosowane są w głębokim, niedającym się inaczej wyleczyć trądziku. Mogą wywołać nasilone podrażnienia skóry (zaczerwienienia, złuszczenia, pieczenia), a także zwiększone wypadanie włosów oraz suchość spojówek. Przed leczeniem, po miesiącu terapii, a następnie co trzy miesiące należy wykonywać oznaczenia aktywności enzymów wątrobowych i stężenia lipidów (cholesterolu i triglicerydów), ponieważ izotretynoina może powodować ich wzrost. Nasilenie procesu zależy od dawki leku. Retinoidy mogą zaburzać gospodarkę lipidową i wywierać wpływ na zdrowie psychiczne, działając depresyjnie. Wtedy można je stosować tylko miejscowo.

Terapia izotretynoiną najpierw zmniejsza łojotok i po kilku dniach włosy się nie przetłuszczają. U większości pacjentów wyleczenie osiąga się w ciągu dwóch miesięcy. Należy jednak wiedzieć, że w pierwszych 6–8 tygodniach leczenia może czasem dojść do przejściowego pogorszenia stanu skóry. Nie trzeba odstawiać tabletek i przerywać leczenia. Wytrwała kontynuacja terapii zapewnia wyleczenie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Specjalista pediatrii

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter