29 maja
piątek
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szczepionka na raka szyjki macicy

Ocena: 0
737

Od 2006 roku są dostępne szczepionki przeciwko zakażeniu wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy.

fot.pixabay.com/CC0

Rak szyjki macicy jest wywoływany przez przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia dochodzi drogą płciową na początku rozpoczęcia aktywności seksualnej, która jest zawsze ryzykiem infekcji. Zaraża się 40 proc. nastolatek wieku 15-19 lat, w ciągu pięciu lat. Zachęcanie do wstrzemięźliwości jest więc stuprocentową metodą chroniąca przed zakażeniem, medycznie potwierdzoną. Każdy kolejny partner zwiększa ryzyko zakażania aż do 80 proc. Zakażeniu HPV ulega 50-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn, co może prowadzić także do raka odbytu, nosogardła, pochwy, sromu i prącia. Najczęściej są to zakażenia krótkotrwałe (kilka, kilkanaście miesięcy) i nie powodują raka szyjki macicy, którego śmiertelność sięga 50 proc. Rak rozwija się na podłożu przewlekłego zakażenia HPV. Na 1 mln zakażonych kobiet u 8 tys. rozwinie się rak. Od 2006 r. są dostępne szczepionki przeciwko zakażeniu HPV. Po 10 latach szczepień ilość zakażeń oraz zachorowalność na brodawki narządów płciowych zmniejszyły się o 90 proc.

Przypadkowy seks i wielu partnerów seksualnych zwiększają ryzyko zakażenia. Monogamia zaś daje gwarancję tylko wtedy, gdy oboje partnerów wcześniej nie współżyło. W tym kontekście czystość przedmałżeńska i wierność nabierają wybitnie medycznego zalecenia w celu ochrony przed zakażeniem i rakiem szyjki macicy.

Rozwój raka trwa wiele lat i jest poprzedzony wieloletnim zakażeniem i stanem przedrakowym, widocznym w cytologii. Czy dwunastolatka, dla której bezpłatny program w Warszawie oferuje szczepienie, jest zagrożona zakażeniem? Dopóki nie współżyje, ochrona sięga 100 proc., i rodzice powinni to wiedzieć. Program, niestety, nie dotyczy 17-18-latek, o większym ryzyku wczesnego współżycia. Szczepienie jest ważne, ale czy ochroni przed rakiem? Nie ustalono, jaki poziom przeciwciał wytworzonych po podaniu szczepionek chroni przed zakażeniem. Nie ma danych mówiących o konieczności podawania dawek przypominających po zastosowaniu trzech dawek szczepienia. W Polsce, zgodnie z programem szczepień przeciw HPV, są podawane dwie dawki, i tylko 12-latkom. Czy za pięć lat nie będą one potrzebowały kolejnej?

Trzeba wiedzieć, że silnym zagrożeniem jest: młody wiek inicjacji seksualnej związany z niedojrzałością mechanizmów chroniących szyjkę macicy, palenie tytoniu, duża liczba partnerów seksualnych, predyspozycja genetyczna i stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Jeden partner, obrzezanie u mężczyzny, brak antykoncepcji i nikotyny to mniejsze ryzyko zakażenia i nowotworu. Szczepienia mogą zmniejszyć zapadalność na raka szyjki macicy oraz inne nowotwory, których przyczyną jest HPV. Jednak analizy ekonomiczne wykazują, że jeżeli odporność poszczepienna będzie krótsza niż 15 lat, to nie zredukuje zapadalności na raka. Konieczność podania dawki przypominającej po 10-15 latach przy szczepieniu dzieci 12-letnich byłaby bardzo niekorzystna.

Idziemy nr 10 (750), 08 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autorka jest lekarzem pediatrą

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter