29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stłuszczenie wątroby

Ocena: 5
1278

Coraz częściej w opisie badania USG jamy brzusznej można przeczytać o stłuszczeniu wątroby.

fot. pixabay.com

Nieprawidłowy obraz pojawia się, gdy ponad 20 proc. komórek wątroby jest chorych (stłuszczonych). Takiej diagnozy nie wolno bagatelizować!

Wątroba jest narządem, który mimo uszkodzenia może długo nie dawać żadnych objawów.

Stłuszczenie wątroby dawniej łączono przede wszystkim z nadmiernym spożywaniem alkoholu (nadmierne, czyli u mężczyzn powyżej 30, a u kobiet powyżej 20 g/d) i rzeczywiście tak też bywa. Mówi się wówczas o alkoholowym stłuszczeniu wątroby.

Jednak obecnie coraz częściej rozpoznaje się niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Prawdopodobnie ma to związek z coraz częściej spotykaną nadwagą i otyłością, także z cukrzycą i insulinoopornością. Przyczynami stłuszczenia wątroby mogą być także leki, np. niektóre antybiotyki, cytostatyki, glikokortykosterydy, salicylany. Poza tym do powstania stłuszczenia wątroby przyczyniają się: wysoki poziom lipidów, niedobór cynku, zaburzenia wchłaniania i trawienia oraz zapalenie wątroby. Częściej chorują mężczyźni.

Pacjenci skarżą się na zmęczenie, senność, nudności, uczucie pełności, czasem na ból w prawym podżebrzu (wątroba boli, dopiero gdy jest powiększona – gdy torebka, w której się znajduje, jest rozciągnięta). U osób ze stłuszczeniem wątroby często rozpoznaje się otyłość (zwłaszcza brzuszną), nadciśnienie, czasem powiększenie wątroby. W badaniach krwi zwykle występuje podwyższony poziom trójglicerydów, obniżony poziom frakcji HDL cholesterolu (to tzw. dobry cholesterol), podwyższony poziom glukozy, a w bardziej zaawansowanych przypadkach nieprawidłowy poziom enzymów wątrobowych (ALT, AST).

Na początku jest szansa na zatrzymanie choroby, a nawet na cofnięcie się zmian stwierdzanych w badaniu USG.

Leczenie należy rozpocząć od diety. Wskazane jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Konieczne jest wykluczenie wysokokalorycznych produktów, szczególnie pokarmów typu fast food, tłuszczów nasyconych, słodzonych napojów, słodyczy. Redukcja ciężaru ciała (ok. 7 proc.) może spowodować ustąpienie zmian w wątrobie! Ograniczenie spożywania alkoholu, szczególnie piwa i wódki. Wykluczenie leków mogących prowadzić do stłuszczenia. Polecana jest większa aktywność fizyczna.

Oczywiste jest leczenie chorób współistniejących: cukrzycy, nadciśnienia, hiperlipidemii. W obniżeniu poziomu trójglicerydów może pomóc spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3 (obecny w śledziach, sardynkach, migdałach, orzechach włoskich, oleju z wiesiołka, oleju z oliwek, oleju lnianym), a także awokado, czosnku (jeśli nie ma po nim bólu brzucha) czy tabletek z czerwonego ryżu (nie wolno go łączyć ze statynami).

Następnym etapem choroby jest włóknienie, potem marskość, która zwiększa ryzyko powstania raka wątroby. Postępowanie na tym etapie to już walka o zatrzymanie choroby, nie ma mowy o pełnym powrocie do zdrowia. Główną przyczyną zgonu u takich pacjentów są choroby układu krążenia.

Idziemy nr 10/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest lekarzem

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter